Side View Woman Sleeping Bed

Poruchy spánku mohou být velmi nebezpečné. Nejlepší prevencí je zdravý životní styl

Jestli spíte velmi dlouho, a stejně se ráno cítíte unavení, může to být první příznak nemoci, se kterou pak budete muset bojovat. Stejně tak, pokud se vám večer nedaří usnout a počítáte ovečky dlouho do noci. Nemusí to nutně znamenat, že jste nemocní nebo se nějaká nemoc blíží, je ale dobré sledovat, jestli je dlouhý spánek pro vaše tělo prospěšný.

Nadměrná ospalost může znamenat onemocnění

Pokud jste poslední dobou zaznamenali, že spíte delší dobu než obvykle, může se sice jednat o jenom jednorázový výkyv, také to ale může značit onemocnění. Poruchou spánku může být nadměrná ospalost, ale také pocit nevyspání, i když jste spali například deset hodin klidného spánku.

Jestli se ráno probudíte a nechce se vám vstávat, tento problém budete muset rychle řešit, protože se může jednat o onemocnění, které na první pohled vůbec nepoznáte. Jestli spíte déle než deset hodin například týden v kuse, raději zavolejte lékaři nebo se k němu dostavte a promluvte si o tom, jak náročné máte zaměstnání nebo jestli nejste ve velkém stresu.

Zdroj obrázku: Freepik

Nemoci, které nejsou na první pohled patrné

Poruchy spánku mohou způsobit například anémie, nízký krevní tlak, ale také závažnější onemocnění, jako je cukrovka nebo onemocnění štítné žlázy. Dostavit se může také deprese nebo chronický zánět, kterého se pak budete jen těžko zbavovat. Na spánku se totiž můžete stát i závislými a na tento problém pak nebude stačit jen upravit své pracovní povinnosti.

U obézních lidí se pak můžete setkat se spánkovou apnoí, což znamená, že ve spánku špatně dýchají. Mohou totiž zcela přestat dýchat a v takovém případě je potřeba rychlého zásahu. Tento problém je velmi častý právě u lidí s nadváhou nebo obezitou, kteří mají příliš mnoho tuku v těle a jejich orgány nemohou pracovat správně. Pokud budete dbát na zdravý životní styl a nebudete podléhat stresu, poruchy spánku se vám vyhnou.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sleep-disorders/symptoms-causes/syc-20354018