Bedding Clean Pillows Room White

Pravidelná výměna povlečení je základem čisté postele

Ten nejdokonalejší domov může být klidně plný špíny. Nemůže za to laxnost žen, ale jejich neznalost. Tím nejšpinavějším místem překvapivě není ani kuchyně, ani toaleta, ani koupelna, ale ložnice. A to tam, kde se člověk zdržuje osm hodin denně, někdy i více. Tím místem je postel. Pokud české hospodyňky něco zanedbávají, je to právě výměna ložního prádla.

Člověku může být klidně nevolno

Co vše se může nacházet v posteli kromě vás, vašeho partnera, popřípadě zvířecího miláčka nebo vašich dětí? Rozhodně to nejsou jenom roztoči, ti vás určitě napadli jako první. Nezapomínejte také na to, že tam mohou být drobky jídla, může zde být kožní maz, pot, ale také zbytky oloupané kůže. K tomu přidejte také různé bakterie, plísně a houby. Ano, toto všechno je součástí vaší postele. Přitom na první pohled působí jako čisté místo vašeho domova.

Chodíte ve špinavém oblečení?

Představte si, že máte oblečení, ve kterém jste osm hodin denně. A toto oblečení nosíte pravidelně každý den po dobu čtyř týdnů. Přijde vám to až nechutné? Pokud ano, měla byste si uvědomit, že přesně ke stejné věci dochází, pokud měníte ložní prádlo jen jednou měsíčně. Také lezete do peřin, ve kterých jste osm hodin denně po dobu čtyř týdnů.

White Pillows Stacked
Zdroj obrázku: Freepik

Maximálně týden

Ideální frekvencí pro výměnu ložního prádla je jeden týden. Vždy ale záleží na okolnostech. V parných dnech, kdy z vás i v noci lije pot, není špatný nápad frekvenci převlékání ještě o něco zkrátit. Naopak v zimě, kdy se až tolik nepotíme, lze výměnu ložního prádla prodlužit.

Vyprané neznamená čisté

Ani pravidelné převlékání nemusí zaručit, že ložní prádlo bude dokonale čisté. Základem péče o něj je nejenom praní na vysokou teplotu, ale i dostatečné sušení. Jakmile pořádně nevyschne, mohou se v něm objevovat první zárodky mikroorganismů už ve skříni. A ty si poté během převlékání přenesete do svého lože.

Zdroj: https://www.sleepfoundation.org/bedding-information/how-often-should-you-wash-your-sheets