Close Up Outdoor Portrait Fascinating Laughing Girl Holding Beagle Puppy While Sitting Bench Pleased Young Woman Sunglasses Playing With Dog Park

Před horkem potřebují chránit i domácí mazlíčci

S příchodem léta je třeba počítat i s tím, že se vyskytnou horké dny. Zvláště v současné době, kdy dochází k oteplování povrchu Země. Je to nepříjemné, když teploty šplhají ke čtyřiceti stupňům Celsia. Je třeba dávat pozor na sebe i na domácí mazlíčky, kteří horkem také trpí.

Komu vysoké letní teploty neprospívají

U lidí je to jasné. Horko nedělá dobře malým dětem, seniorům či kardiakům nebo těm, kteří se léčí s vysokým krevním tlakem. Neměli bychom zapomínat ani na zvířata, která horka také špatně snášejí. Týká se to hlavně obézních zvířat, starších jedinců nebo naopak mláďat, březích zvířat nebo těch, která jsou po lékařském zákroku.

U psů jsou ohrožena zejména ta plemena, která mají krátký čumák – mopsi, pekingští psi, shih-tzu či buldoci. Ale horkem trpí i kočky – perské nebo britské krátkosrsté.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké jsou příznaky úpalu u zvířat

Úpal z horka se může vyskytnout nejen u lidí, ale i u zvířat. Projevuje se:

  • zrychleným dýcháním,
  • zvýšeným tlukotem srdce,
  • zvíře má suché sliznice,
  • je apatické,
  • může mít problémy při udržení rovnováhy,
  • trpí průjmem či zvracením,
  • může ztratit vědomí nebo mít epileptické příznaky.

V takovém případě je nutné vyhledat veterináře, protože zvíře může být ohroženo na životě.

Jak pomoci zvířeti překonat horka

Každé zvíře by mělo mít k dispozici možnost se kdykoliv napít. Je vhodné mu zajistit stinné místo, kam se může schovat před žhavým sluncem. Psa byste v horku neměli vystavovat vyšší fyzické zátěži, jako je běh. Pokud cestujete se zvířetem v autě, měli byste dělat pravidelné zastávky, aby se mohlo projít na čerstvém vzduchu.

V žádném případě nenechávejte zvíře v autě zavřené, protože mu tam hrozí smrt z horka. V horké dny choďte se psem na procházky jen na krátké vzdálenosti. Ideální je naplánovat si venčení na brzo ráno nebo později večer, kdy tolik slunce nesvítí.

Zdroj: https://www.aspca.org/pet-care/general-pet-care/hot-weather-safety-tips, https://agriculture.vic.gov.au/livestock-and-animals/animal-welfare-victoria/dogs/health/heat-and-pets, https://www.rvc.ac.uk/small-animal-vet/teaching-and-research/fact-files/heatstroke-in-dogs-and-cats, https://vbspca.com/keep-pets-cool-heat-and-hydration-safety-tips/, https://spca.bc.ca/news/do-not-leave-animals-in-hot-cars/