Mother Daughter Child Together Kitchen Planting Phalaenopsis Orchid Plants Pots

Přesazení je pro každou orchidej velká událost. Podcenit tuhle proceduru může stát rostlinu život

Orchideje jsou poměrně nenáročné rostliny, které vypadají skvěle i s malým úsilím a ozdobí interiér krásnými květy. Stejně jako ostatní rostliny je ale třeba je čas od času přesadit do většího květináče. Kolem tohoto tématu vzniklo mnoho mýtů, které je třeba vyvrátit, protože jedině pak bude orchidej krásná a zdravá po mnoho let.

Záleží na tom, v jakém jsou stavu

Někdo zastává názor, že orchideje není třeba vůbec přesazovat. To je samozřejmě špatně, přesazování rostlinu chrání před nemocemi. Výměna substrátu je navíc ideální čas pro kontrolu kořenů a omlazení orchideje. Pokud je rostlina zdravá, stačí ji přesadit jednou za dva až tři roky. Pokud má měkké, shnilé nebo hnědé kořeny nebo na rostlině objevíte plíseň, pak je nutné ji přesadit okamžitě. Stejně tak orchidej vyžaduje přesazení, když se nevejde do stávajícího květináče.

Orchideje by neměly být přesazované na začátku jara. Mají často různá data intenzivního růstu a měly by být přesazovány, když jsou ve vegetačním klidu, tedy když nekvetou. Pokud je nutné rostlinu přesadit v době kvetení, bude nutné stonky a květenství seříznout. Samotné přesazování je pak velmi jednoduché a zvládne ho bez problémů i úplný laik.

Zdroj obrázku: Freepik

Záleží na květináči i na substrátu

Při přesazování je důležitá volba vhodného květináče – měl by být průhledný a obsahovat drenážní otvory. Důležitý je také výběr správného substrátu, který je k dostání v každém zahradnictví. Také se nám bude hodit nůž na odřezávání nemocných kořenů a dezinfekce, jelikož po každém řezu je nutné čepel vydezinfikovat.

Když máte vše připraveno, stačí na dno květináče nasypat pár centimetrů substrátu a rostlinu do něj umístit. Postupně přisypávejte další substrát a protřepávejte, aby se rovnoměrně rozprostřel. Pokud jsou kořeny natolik tuhé, že se do substrátu nedají umístit, před přesazením vložte orchidej do nádoby s vodou a počkejte 10–15 minut, než změknou.

Zdroj: https://www.gardenista.com/posts/how-to-repot-orchid/