Modern Washing Machine Against Wall Laundry Room Interior Cabinet With Towels

Při praní prádla lze ušetřit jednoduchými návyky

V každé domácnosti se najde zařízení, které spotřebovává nejvíce energie. Mluvíme o pračce, která je v každé domácnosti nepostradatelná. Při správných mycích návycích viditelně snížíte náklady na vodu a elektřinu. Abyste nemuseli zapínat předpírku, a tím snížili i spotřebu vody a elektřiny, stačí špinavé oblečení namočit do vody se saponátem a octem. Existují i další tipy, díky kterým se účty za pračku sníží.

Roztřídění oblečení je základ

Nad praním prádla většinou nepřemýšlíme. Je to automatická činnost, která se vykonává skoro každý den. Pro snížení účtů je ale dobré myslet na roztřídění oblečení podle barev a typů látek. Buben by neměl být poloprázdný ani přeplněný. Velké množství prádla prodlouží dobu praní a sníží účinnost. Kvůli tomu pračka spotřebuje více vody i elektřiny. Mimo jiné přeplňování bubnu může pračku poškodit. U moderních praček jsou i programy, které perfektně vyperou oblečení a navíc optimalizují spotřebu energie.

Zdroj obrázku: Freepik

Dávkování pracího prostředku

Po vyprání každý chce, aby mu prádlo krásně a svěže vonělo. Je ale důležité to nepřehánět s pracími prostředky. Přebytek mýdlové pěny, která se shromažďuje uvnitř pračky, může ucpat filtry a prodloužit závěrečnou dobu ždímání.

Večerní výhodnější sazby

Pračka spotřebovává nejvíce energie především tehdy, když praní trvá dlouho. To znamená, že praní zahrnuje všechny fáze. Abyste ušetřili za elektřinu, využijte noční výhodné sazby, které mnoho dodavatelů poskytuje. Výhodnější sazby jsou mezi 22. a 6. hodinou.

Správná péče o pračku

Aby vám pračka dlouho vydržela a nespotřebovávala nadbytek energie, je nutné se o ni starat. Každý týden by se měl vyčistit filtr, odstranit žmolky a zbytky nahromaděného pracího prášku. Při správné a pravidelné péči vám pračka vydrží několik let a projeví se to i na následujících účtech.

Zdroj: https://www.homesandgardens.com/kitchens/how-to-save-money-on-laundry