High Angle Male Self Care Setting Still Life

Jedlá soda a ocet vyčistí ucpaný odpad v koupelně nebo kuchyni

Pravidelná údržba a péče o domácnost jsou samozřejmostí, kterou by měl dodržovat každý. Někdy může nastat situace, že se vám ucpe odpad. Nejčastějším příznakem je silný, nepříjemný zápach a pomalý odtok vody. Tento problém může potkat jakoukoliv domácnost bez ohledu na to, zda se jedná o rodinný dům, nebo byt. Když už se ocitnete v takové situaci, nemusíte volat hned instalatéra. Vyčistit odpad lze i pomocí domácích prostředků, které máte určitě doma schované.

Zakletá kuchyně

Kuchyně bývá tradičním místem, kde na ucpaný odpad narazíte. Největší zásluhu na tom mají zbytky potravin, nečistot, mycích prostředků, tuků z hrnců a dalšího nádobí. Tento odpad napomáhá ke vzniku mastných zátek, které ucpávají odpadní trubky. Mnoho lidí sáhne po gumovém zvonu, který pomůže v takových případech. V obchodech můžete zakoupit hydroxid sodný, který vám pomůže rovněž s ucpaným odpadem. Co když ale výše zmíněné prostředky nemáte nebo selžou? Zkuste klasické domácí pomocníky při úklidu.

Zdroj obrázku: Freepik

Jedlá soda v kombinaci s octem

Jedlá soda je skvělým pomocníkem nejen v oblasti pečení, ale celkově při úklidu domácnosti. Jedlá soda dokonce zatočí i s mastnotou, takže ucpaný odpad pro ni bude hračka. Velkou devízou jedlé sody je nízká cena, dostupnost, antiseptické a dezinfekční vlastnosti. Navíc její použití je naprosto ekologické, takže neohrožuje životní prostředí ani přírodu. Další složkou je ocet. Ten má rovněž antiseptické vlastnosti, baktericidní a protiplísňové vlastnosti. Jak postupovat pro uvolnění ucpaného odpadu?

  • smíchejte 4 lžíce jedlé sody společně s 500 ml octa,
  • směs nalijte do odpadu,
  • nechte 10 minut působit,
  • zalijte vařící vodou.

Důležitá je prevence

Pokud ale budete dodržovat určité zásady, vyhnete se těmto potížím. Proto je důležité zbavit se veškerých zbytků jídla do koše ještě předtím, než vložíte špinavé nádobí do dřezu. Skvělou investicí je také sítko na zbytky potravin. Co se týče zbylého tuku nebo oleje po smažení, ten po vychladnutí nalijte nejlépe do nějaké PET láhve, kterou poté vyhodíte do kontejneru na použitý olej, zanesete na sběrný dvůr, nebo alespoň vyhodíte do směsného komunálního odpadu.

Při holení v koupelně používejte sítka nebo něco jiného, co bude blokovat vousům či chlupům, aby se dostaly do odpadu. Do záchodu nevyhazujte žádné zbytky jídla ani mastnotu. Jednou za čas vyčistěte odpady výše zmíněným postupem a nebudete muset řešit žádné prekérní situace.

Zdroj: https://gopaschal.com/how-to-unclog-a-kitchen-sink-with-baking-soda-vinegar