Tick Grass Acarus Green Grass Dermacentor Marginatus Dermacentor Reticulatus

Klíšťata lze potkat kdekoli. Stále je třeba myslet na základní prevenci

Konečně přichází teplejší počasí, a tak se většina lidí s nadšením vydává trávit volný čas v přírodě. Bohužel po návratu domů se setkáme s nepříjemným překvapením v podobě klíštěte. I když se tento parazit zdá neškodný, dokáže být i smrtelně nebezpečný. Je totiž přenašečem nebezpečných chorob.

Výskyt nenápadných klíšťat

Klíšťata se nacházejí všude kolem nás, dokonce i na zahradě. Jejich oblíbená místa jsou ale hlavně na loukách, v parcích a vlhkých oblastech. Je důležité si po návštěvě takových prostranství zkontrolovat celé tělo a ujistit se, že jsme se nestali potravou tohoto malého pavoukovce. Nejlepší je se po procházce osprchovat a zároveň zkontrolovat všechna nejohroženější místa na těle.

Mezi častá místa, do kterých se zakousávají, patří například slabiny, místa za ušima, pod koleny, pod pažemi a v okolí hýždí. Tato místa jsou teplá a dokonalá pro pobyt tohoto malého vetřelce. Čím rychleji jej z těla odstraníme, tím více zmenšíme riziko nákazy chorobami, které může tento tvor přenášet. Mezi nejnebezpečnější a nejčastěji přenášené patří encefalitida, anaplasmóza, lymská nemoc a babesióza.

Zdroj obrázku: Freepik

Ochranná opatření

I když se mnohdy dočteme, že existují odstíny barev, které klíšťata přitahují, je to jen mýtus, protože klíšťata jsou slepá. Na druhou stranu je vhodné zvolit neutrální a nepříliš tmavé barvy na procházku do přírody, protože na takových odstínech můžeme přítomnost malého klíštěte lépe spatřit. Poznáme ho snadno podle černé nebo červené barvy a charakteristickému bříšku, které se po přisátí zvětšuje.

Nejvíce se před klíštětem chraňte v období od května do června a od září do října. Tyto měsíce se uvádějí jako doba nejvyššího výskytu klíšťat. Co se týče aktivity během dne, klíšťata jsou nejaktivnější od brzkého rána do brzkého poledne a následně od čtvrté hodiny odpoledne až do tmy. Při teplotě nižší než 4 stupně většinou tito pavoukovci upadají do letargie a výrazně snižují svoji aktivitu.

Zdroj: https://www.health.state.mn.us/diseases/tickborne/diseases.html, https://www.health.state.mn.us/diseases/tickborne/ticks.html, https://www.cdc.gov/ticks/diseases/index.html, https://www.cdc.gov/ticks/avoid/on_people.html, https://msutoday.msu.edu/news/2020/ask-the-expert-avoiding-ticks-and-preventing-tick-borne-diseases