Gardener Mowing Lawn

Při sekání trávníku v létě hraje roli denní doba i aktuální počasí

Sekání trávy patří mezi jednoduché zahradní činnosti, nad kterými mnozí vůbec nepřemýšlí. Jenže jezdit takzvaně po trávníku se sekačkou není zase tak snadné, jak by se mohlo zdát. Tato činnost je poměrně zdlouhavá, tím spíše, když se jedná o rozlehlý pozemek. Ale experti upozorňují i na další úskalí. V potaz je třeba vzít povětrnostní podmínky a samotné načasování, kdy se trávník zkracuje. Je vhodnější ranní sečení, nebo naopak večerní? Za jakých podmínek sekat trávu a kdy, aby trávník byl jako z katalogu o bydlení?

Pýcha každého zahradníka

Co si budeme namlouvat, trávník hraje obrovskou roli nejen v sousedském zápolení. Bujný a sytě zelený trávník, který je střižený narovno, je pýchou každého zahradníka. Pěstěnou zelenou plochu může každý závidět, ale jak jí docílit? Rozhodně je třeba řídit se radami odborníků. Zásadní radou je nesekat trávník v době, kdy na něj dopadají přímé sluneční paprsky. Provádět seč přes poledne není vhodné, mnohem vhodnější je sekat ráno, v pozdním odpoledni nebo ve večerních hodinách.

Zdroj obrázku: Freepik

V létě brzy ráno

V horku nebo při žhnoucím slunci jsou rostliny oslabené, proto je dobré se vyhnout největším parnům. V létě je pak ideální sekat trávu v brzkých ranních hodinách, kdy je rostlina nejodolnější. Tyto hodiny jsou příjemnější i vzhledem k možnému úpalu nebo vyčerpání, protože sekání se řadí mezi fyzicky náročnější činnosti. Sekat se nemůže trávník ani zamokra. Stébla rostlin jsou totiž nachýlená do strany, vzniknou tak při sekání nevzhledné zuby, navíc se zbytky trávy mohou lepit na nůž a poškodit sekačku.

Pozor na plísně

Sekání trávy po dešti nebo ve vlhku otupuje nůž, ale hrozí ještě jedno riziko, a to rozšíření plísní. Mokrá tráva je totiž náchylnější k nákaze, což může vést ke vzniku vypelichaných kol uprostřed zelené plochy. V sezóně se pak doporučuje sekat jednou týdně, přičemž první seč by měla proběhnout na konci března nebo na začátku dubna, poslední zase na konci října. Pozdější sečení může trávníkové rostliny oslabit, nemusí pak přežít velké mrazy.

Zdroj: https://www.savatree.com/summer-lawn-tips.html