Burnt Female Skin Sun Close Up Blue T Shirt

Při spálené pokožce uleví chladivý balzám, aloe vera nebo běžné suroviny

Čas od času se to stane každému. Zapomeneme se namazat opalovacím krémem, třeba proto, že podle předpovědi má být pod mrakem. Nebo se prostě nečekaně pohybujeme venku více, než by bylo v horkém letním dni zdrávo, a slunce nás spálí. Pokud jsme doma, většinou nejde o žádnou velkou pohromu, prostě se budeme pár dní držet v ústraní, vyhneme se přímému slunečnímu svitu a naše kůže se sama zregeneruje. Ale pokud se spálíme na dovolené, situace je mnohem horší. Taková nehoda může pokazit celý zbytek pobytu. Jak spálenou kůži nejlépe ošetřit?

Chladivé balzámy

Každý supermarket, ale třeba i obchod se suvenýry v turistických destinacích prodává nejen opalovací krémy, protože prevence je, stejně jako kdekoli jinde, tou nejlepší variantou, ale také různé chladivé balzámy pro případ, že se turisté přeci jen spálí. Ne každý balzám vám ale opravdu pomůže. Aby nešlo jen o drahé placebo, přípravek by měl mít hydratační účinky a měl by obsahovat vitamíny A, D a K, které popálená pokožka k regeneraci potřebuje.

Zdroj obrázku: Freepik

Přírodní kosmetika

Dáváte-li přednost přírodní kosmetice před tou od velkých kosmetických společností, sáhněte po té, která obsahuje výtažky z aloe vera. Tahle rostlina má silné protizánětlivé účinky a pomůže pokožce regenerovat. Také přírodní kosmetika by měla obsahovat výše zmíněné vitamíny, byť asi budou jiného původu. A protože přírodní kosmetika vesměs nemá tak silné hydratační účinky, měli byste více pít.

Babské recepty

Někteří lidé preferují osvědčené recepty našich babiček. A pravdou je, že i ony se uměly se spálenou kůži popasovat, byť k ní asi nepřišly v Egyptě nebo Tunisku. Naši předkové většinou využívali běžně dostupné potraviny, jako jsou kefír nebo podmáslí, na pravidelné obklady. Mezi další osvědčené metody patří medové zábaly nebo zábaly ze slepičího bílku. Pokožku je samozřejmě nutné po sejmutí obkladu dobře omýt a očistit.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/sunburn