Skin Allergy Person S Arms

Při vosím bodnutí uleví ocet nebo citron

Ačkoli se léto pomalu blíží ke konci, s vosami a dalším hmyzem se můžeme stále poměrně často setkávat. I když ve většině případů vosy nejsou považovány za agresivní, stále se může stát, že nás bodne. Může to být jak naší chybou, tak i jednoduchým nedorozuměním. Tak či tak je potřeba rychle jednat. Jak se po bodnutí vosou zachovat a na co si dát pozor? To a ještě více se dozvíte v dnešním článku.

Jak se ihned po bodnutí vosou zachovat

V prvé řadě je třeba si po bodnutí uvědomit, že vosy neztrácejí žihadlo. Tudíž není třeba ho z rány vytahovat, ale zároveň se také může stát, že nás vosa píchne víckrát. Nejdůležitější tedy je se od místa vzdálit, aby k opětovnému útoku nedošlo. Místo bodnutí pak nejspíše začne svědit, otékat a rudnout. Čím dříve zasáhnete, tím větším následkům předejdete. Dobré je místo otřít dezinfekčním prostředkem, abychom ho vyčistili. Dále pomohou různá protizánětlivá léčiva. Využít můžete i domácích receptů našich babiček.

Zdroj obrázku: Freepik

Babské rady na píchnutí vosou

Babských rad ohledně píchnutí vosou je mnoho. V prvé řadě je třeba opět zopakovat, že je nutné zasáhnout co nejrychleji. Opatření pak bude nejúčinnější. Také bychom měli říct, že babské rady nepomohou lidem s alergií na vosí píchnutí, ti by u sebe měli mít léky, které alergii zmírní. Lékařskou pomoc byste měli vyhledat i v případě, že vás vosa píchne do okolí úst či krku. V tomto případě může dojít k nebezpečnému otoku dýchacích cest.

Pokud se vás ale žádný z podobných případů netýká, ke zmírnění následků můžete využít běžný ocet. Asi jednu lžíci stačí smíchat se sklenicí vody a do směsi namočit látkový obvaz. Poté přiložte na postižené místo. Ocet pomůže jak s bolestí, tak s otokem a svěděním. Podobným způsobem bude působit i citronová šťáva. V tomto případě stačí z citronu kolečko ukrojit a přiložit na postižené místo.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/wasp-sting, https://www.medicalnewstoday.com/articles/297999, https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/insect-stings, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8191535/, https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/insect-stings