Focused Iron Yellow Ironing Board (1)

Připálenou žehličku vyčistí domácí prostředky. Dobře funguje jedlá soda i alobal

Žehlička, stejně jako kterýkoliv jiný spotřebič, se časem zašpiní. Stačí chvilka nepozornosti a skončíme se spálenou žehlicí plochou a zničeným oblečením. Systematické čištění zabraňuje tomuto poškození a také poruchám způsobeným usazováním nečistot uvnitř žehličky i vně. Pokud přístroj čistit nebudeme, v nádržce na vodu se mohou tvořit řasy a rychle se zde vysráží vodní kámen, který ucpe otvory v žehlicí ploše a omezí tvorbu páry.

Soda a ocet

K vyčištění i těch nejodolnějších skvrn postačí dvě lžíce jedlé sody a jedna lžíce octa. Obě ingredience promíchejte, aby vznikla hustá pasta. Tu pak rozetřete po povrchu žehličky houbičkou na nádobí nebo měkkým hadříkem a otírejte, dokud nečistoty nezmizí. Následně žehličku omyjte vlhkým hadříkem a osušte. Nesmí na ní zůstat ani trocha směsi, mohla by poškodit oblečení.

Se špínou si poradí i oblíbený lék proti bolesti s paracetamolem. Žehličku stačí dobře nahřát, tabletu uchopit pinzetou a krouživými pohyby ji nechat rozpustit na žehlicí ploše. Po několika minutách by měly být všechny nečistoty pryč. Na závěr žehličku otřete vlhkým hadříkem. Tato metoda je vhodná pro všechny materiály žehlicí plochy.

Zdroj obrázku: Freepik

Sůl a alobal

Sáhnout můžete i po soli. Na kuchyňské prkénko nebo dřevěnou desku nasypte poměrně silnou vrstvu soli, zahřejte žehličku na vysokou teplotu a několikrát s ní po soli přejeďte. Čištění se nejlépe provádí pomalými systematickými pohyby, dokud nečistoty nezmizí. Pak vlhkým hadříkem povrch omyjte. Tato metoda není vhodná na teflon.

Poslední možností je použití hliníkové fólie. Odtrhněte kousek alobalu, vytvarujte z něj nepříliš zmačkanou kouli a přejíždějte s ní po žehlicí ploše, dokud nebude čistá. Provádějte krouživé pohyby a nezapomeňte ani na boční okraje. Nečistoty setřete vlhkou houbičkou a vytřete dosucha. Zvláště odolné nečistoty můžete dodatečně omýt octem, sodou nebo solí.

Zdroj: https://www.anitashousekeeping.com/blog/everything-you-need-to-know-about-how-to-clean-an-iron/