Food 3062139 1920 (1)

Přírodní poklad pro krásné vlasy i pleť, šetrný v té nejčistší podobě

Možná jste o kokosovém oleji již slyšeli, ale nevíte, jak se získává a jaké podivuhodné účinky má? Pokud jde o jeho původ, název napovídá, že se získává z kokosových ořechů. 

Obdobně jako u olivového oleje je i u toho kokosového nejkvalitnější jeho panenská verze, která se získává z čerstvé dužiny, a to bez nutnosti vysokých teplot nebo chemických prostředků. Používá se pouze sušení a mletí na mokro a také mechanické lisování za studena. Takto připravený olej je ideální k využití zejména v kuchyni, ale také například k péči o tělo a vlasy. 

Co kokosový olej obsahuje

Možná se ptáte, proč je kokosový olej tak jedinečný. Je to dáno zejména ideálním poměrem nasycených mastných kyselin a mono i polynenasycených mastných kyselin. Ačkoliv pod vlivem médií máme tendenci považovat tuky za škodlivé, jsou nezbytným zdrojem energie.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Z nasycených mastných kyselin, které obsahuje kokosový olej, jsou nejvíce zastoupeny

  • kyselina laurová,
  • kyselina myristová,
  • kyselina palmitová.

Díky působení těchto kyselin dochází k podpoře přirozeného imunitního systému, postupnému dodávání energie a také k ochraně organismu před plísněmi, viry a záněty.

Možnosti využití kokosového oleje 

Pokud jde o otázku, jak lze kokosový olej použít, nabízí se opravdu pestrá škála možností. Ponecháme v tomto článku stranou jeho bohaté využití v potravinářství a při přípravě pokrmů a zaměříme se na jeho význam v pleťové a vlasové kosmetice.

Pokud kokosový olej vetřete do vlasů, dodá jim nejen lesk, ale také výživu, přičemž je dobré nezapomínat ani na konečky, které se často třepí.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vaše pokožka vám bude za použití kokosového oleje také rozhodně vděčná. Můžete ho do ní vetřít místo krému, abyste podpořili její výživu a hydrataci (nezapomeňte ani na rty!), ideální je také jako balzám po holení, prostředek k odlíčení i ošetření citlivé oblasti kolem očí. Kokosový olej dopřejte i rukám a nehtům, kůže bude hydratovaná, pružná a jemná, nehty získají na pevnosti.

Kokosový olej, ideálně ve své nejčistší podobě, se také výborně hodí k rychlejšímu hojeni jizev i drobnějších poranění a pokud máte vyrážky nebo akné, i zde se ukázal být užitečným a šetrným pomocníkem.