Woman 2593366 1920

Pro krásné a zdravé vlasy jsou důležité čtyři vitamíny: klíčem je vyvážený jídelníček

Krásné, silné a zdravé vlasy jsou snem každé ženy. Ne nadarmo se říká, že vlasy jsou korunou krásy. Stejně jako každá jiná část našeho těla i vlasy potřebují různé živiny a vitamíny, aby byly zdravé a mohly růst. Na růst vlasů má samozřejmě vliv i náš věk, genetika a hormony. Pokud jsou vaše vlasy slabé, křehké a mají tendenci vypadávat, zařaďte do svého jídelníčku následující 4 vitamíny.

Vitamíny skupiny B

Jedním z nejznámějších vitamínů pro zdravé vlasy a pro jejich růst je vitamín B zvaný biotin. Další vitamíny z této skupiny pomáhají vytvářet červené krvinky, které přenášejí kyslík a živiny do pokožky hlavy a vlasových folikulů. Mezi jeho zdroje patří vaječné žloutky, játra, rajčata, celozrnná mouka, špenát, vlašské ořechy a mandle. Jediným spolehlivým zdrojem vitamínu B12 je živočišná strava. Pokud tedy dodržujete vegetariánskou nebo veganskou stravu, zvažte užívání doplňků stravy.

Zdroj obrázku: Freepik

Vitamín A

Všechny buňky v našem těle potřebují pro svůj růst vitamín A. To se samozřejmě týká i vlasů, nejrychleji rostoucí tkáně v lidském těle. Vitamín A pomáhá kožním žlázám vytvářet kožní maz, díky kterému jsou vlasy hydratované a lesklé. Jeho nedostatek způsobuje vypadávání vlasů. Dobrým zdrojem vitamínu A jsou mléčné výrobky (jogurty, mléko, sýry), vejce nebo tresčí játra. Sladké brambory, mrkev a špenát obsahují vysoké množství betakarotenu, který se také přemění na vitamín A.

Vitamín D

Výzkumy ukazují, že vitamín D pomáhá vytvářet nové folikuly – drobné póry v pokožce hlavy, ze kterých rostou nové vlasy. Nízké hladiny tohoto vitamínu souvisí s alopecií, což je odborný termín pro vypadávání vlasů. Naše tělo produkuje vitamín D při přímém kontaktu se slunečními paprsky. Mezi jeho další zdroje patří tučné ryby, tresčí játra a houby.

Zdroj obrázku: Freepik

Vitamín E

Vitamín E je významný antioxidant, který pomáhá předcházet oxidačnímu stresu vznikajícímu kvůli působení volných radikálů. Poškození volnými radikály blokuje růst vlasů a způsobuje jejich stárnutí a šednutí. Vynikající přírodní zdroje tohoto vitamínů jsou slunečnicová semínka, mandle, špenát, avokádo, ryby a mléčné výrobky.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/best-vitamins-hair-growth