Sad Worried Stressed Asian Young Beautiful Pretty Woman Girl Suffering From Insomnia Awake Night Bedroom Tired Exhausted Frustrated People With Problem Exhausted Nightmares

Probouzení ve tři ráno souvisí s konkrétní fází spánku a poklesem spánkového hormonu

Noční probouzení není nikterak ojedinělé, většinou si ale na krátké epizody ráno nevzpomínáme, natož na jejich četnost. Jsou ale lidé, kteří se probouzejí zásadně okolo třetí hodiny ranní, přičemž si vše pamatují, navíc mají následně problém zase usnout, protože tělo se cítí již dostatečně odpočaté. Proč k tomuto jevu dochází? S vysvětlením přicházejí vědci, kteří zkoumají proces spánku včetně NREM a REM fází.

Špatný spánek nezajistí regeneraci

Nedostatečný spánkový režim spolu s nočním buzením a nemožností znovu usnout jsou problémy, které vedou ke zhoršení celkové regenerace organismu. Chronické potíže pak způsobují další zdravotní neduhy včetně neurologických nebo kardiologických. Proces spánku je nadmíru důležitý z fyziologického hlediska, protože tělo potřebuje dostatek síly na každodenní fungování. Dlouhodobá nespavost je problém, který je nutné řešit s odborným lékařem.

Zdroj obrázku: Freepik

Novorozenci potřebují až šestnáct hodin

Pro mnoho lidí je důležitý počet hodin. Kolik hodin je nutné spát? Experti radí sledovat své vlastní tělo a jeho potřeby, dospělému člověku by mělo stačit 7 až 9 hodin klidného spánku, u novorozenců je potřeba až 16 hodin odpočinku. Nezáleží také jen na počtu hodin, ale zejména na kvalitě. Noční probuzení ve tři ráno způsobuje potíže s dalším usnutím, ráno se pak může dotyčný cítit unavený a dostatečně neodpočatý, hrozí bolesti hlavy, migréna nebo celková slabost.

Příčina probuzení nad ránem

Jistě se každý setkal s pojmy NREM a REM, což jsou fáze spánku. Zkratka NREM vychází z anglického spojení Non Rapid Eye Movement. Jedná se o první fázi spánku, kdy klesá tělesná teplota i tlak, pohyb očí je utlumený. Během této periody tělo nejvíce regeneruje a trvá to asi 100 minut. Naopak fáze REM (Rapid Eye Movement) trvá jen 30 minut a během ní již mozek pracuje, obdobně se zrychluje dech a oční pohyby. Tento druh spánku připomíná již stav bdělosti. Kromě toho kolem třetí hodiny ranní dochází k poklesu melatoninu, hormonu, kterému se přezdívá hormon spánku. Končící fáze REM a její pokles pak způsobují probuzení a těžkosti s opětovným usnutím.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/sleep/why-do-i-keep-waking-up-at-3-am