Woman Spraying Insect Repellent Skin Outdoor

Proti klíšťatům se můžeme bránit vhodným oblečením a domácím repelentem

Léto je obdobím, kdy je aktivita klíšťat na nejvyšší úrovni. Narazíme na ně všude, nejen v lese či na louce. Nacházejí se i v okolí rodinných domů, kde na trávě vyčkávají na svou oběť. Stačí, abyste se v jejich blízkosti vyskytli, a už je máte na sobě. Je proto nutné dodržovat určitá pravidla, která pomohou se klíšťat zbavit.

Udržujte trávník v nízké výšce

Když budete mít na své zahradě vysokou trávu, musíte počítat s tím, že se v ní budou klíšťata vyskytovat. Vlhko a stébla trávy jsou pro ně ideálním místem, na kterém vyhlížejí někoho, na koho by mohla skočit a přisát se na pokožku. Může to být i pes nebo kočka.

Je proto vhodné používat antiparazitika, abyste mazlíčky před klíšťaty ochránili. Po každé procházce přírodou se doma dobře prohlédněte, jestli se na vás nevyskytuje klíště. Pokud ano, tak čím dříve ho vytáhnete, tím lépe. Je třeba ho pinzetou chytit hned za hlavičkou a táhnutím ho z kůže vyndat. Pak místo ošetřete lihem nebo ajatinem.

Zdroj obrázku: Freepik

Domácí repelent

Máte-li rádi vycházky v přírodě, je vhodné se dobře obléct. Nejlépe světlé a hladké oblečení, tričko s dlouhým rukávem a kalhoty s dlouhými nohavicemi, tím můžete zabránit útoku klíštěte. Pak byste měli používat repelent, který obsahuje látky, které tyto parazity odpuzují. Lze je koupit v drogerii nebo v lékárně. Můžete si ho ale vyrobit i sami, a to z domácích surovin.

Domácí repelent připravíte ze sušeného nebo čerstvého rozmarýnu a vody. Uvedené ingredience svaříte a necháte vychladnout. Do vychladlého odvaru nalijete trochu vinného octa. Odvar přecedíte a nalijete do lahvičky s rozprašovačem.

Uchovávat ho můžete v ledničce. Podle potřeby se používá nastříkáním na tělo, oblečení i srst psa či kočky. Výhodou tohoto repelentu je, že nedráždí pokožku. Podobně funguje odvar z hřebíčku, jehož vůni klíšťata také nesnáší.

Zdroj: https://www.cdc.gov/ticks/avoid/on_people.html