Woman 591576 1280

První pomoc na popáleniny od slunce najdete v kuchyni či na zahradě

Popáleniny od slunce bolí skoro stejně, jako když se popálíte o vřelou tekutinu. Možná už jste přišli na to, že první záchranou při popáleninách, pokud nemáte panthenol, může posloužit mléko, kefír nebo tvaroh. Stačí, když na látku či vatu nanesete mléčný výrobek a necháte alespoň půl hodiny působit. Pokud nemáme žádný lék z lékárny nebo mléčný výrobek bez cukru, můžeme využít ještě další možnosti. Jaké to jsou?

Měsíček lékařský

Na popáleniny může pomoci i měsíček lékařský, který si můžete na své zahradě vypěstovat. Dvě lžíce sušených květů zalijte sklenicí vřelé vody a nechte patnáct minut louhovat. Poté nechte vychladit, namočte gázu či tkaninu do čaje a položte na dvacet minut na popáleninu. Pokud si měsíček vypěstujete doma, jistě nebudete litovat, protože se jedná o léčivku, která pomůže při žaludečních křečích, při zánětu dásní, uvolní svalové křeče, pomůže při léčbě bércových vředů a jinde. 

Zdroj obrázku: Pixabay

Rajčata

Rajčata obsahují velké množství lykopenu, který působí jako silný antioxidant. Zároveň komprimují horkost v místě popáleniny, snižují zánět a bojují proti volným radikálům. Bude stačit, když nakrájíte rajče na půlcentimetrové plátky, které umístíte na popálené místo. Nechte dvacet minut působit. Pokud rajčata před nakrájením umístíte do lednice, budou příjemně chladit, což v případě popálenin od slunce bude velmi příjemné.

Med

Med má antiseptické a protizánětlivé účinky. Ničí bakterie a dokáže zklidnit a urychlit hojení pokožky od popálení sluncem. Stačí, když smícháte jednu lžíci medu se dvěma lžícemi jedlé sody nebo zeleného ječmene s lžičkou citronové šťávy. Pokud máte na těle puchýře, které již praskly, vynechte citronovou šťávu. Opět směs naneste na tkaninu nebo gázu a umístěte ji na popálené místo. Nechte třicet minut působit a poté opláchněte studenou vodou.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/sunburn