Woman Working Alone Sustainable Greenhouse

Rajčata jsou náročná na dobré sousedy. Okurky, brambory nebo dýně jim překazí úrodu

Rajčatové keře jsou poměrně náročné rostliny. Pokud jim neposkytneme správné podmínky, můžeme si jen vyčíst, že plodina je chudá na úrodu, nebo nerodí vůbec. Abyste si zabezpečili hodně rajčat, nemusíte tvrdě pracovat, protože nejdůležitější je zajistit jim přívod vody a velkou dávku slunečního světla. Bohužel i poté může něco zmařit naše plány.

Důležité věci u rajčat

Pokud si někdo myslí, že rajčata patří ke zcela bezproblémovým druhům, pak se velmi mýlí. Samozřejmě klíčem je dostatek vody a slunce. Kromě toho potřebují správné hnojení, které podpoří vývoj keřů, ale také uchrání rostlinu před nemocemi a útoky škůdců. I když se nám podaří splnit požadavky na pěstování rajčat, může se stát, že po čase začnou chřadnout.

Příčinou problému nemusí být ale jen naše nedbalost, záleží i na okolí rajčat. Některé rostliny mohou přilákat škůdce, kteří rajčata zdecimují, ale mohou také poškodit podzemní části keříků. Dávejte si proto pozor, jaké druhy zeleniny sázíte vedle rajčat, abyste si zabezpečili bohatou úrodu.

Zdroj obrázku: Freepik

Nejhorší společnost pro rajčata

Nevhodné jsou plodiny jako brambory, paprika a lilek. I když patří do podobného druhu, po době růstu a zrání si začnou navzájem konkurovat a kradou cenné živiny z půdy. Kromě toho existuje i riziko hromadného výskytu plísňových a parazitických onemocnění, která se navíc šíří velmi rychlým tempem.

Toto však nejsou jediní nevhodní sousedé pro rajčata. Mezi další patří i okurky. Ty sice neodebírají živiny z půdy, ale jejich vysoké stonky šplhající do výšky mohou narůst takovým způsobem, že budou krást vodu a cenné sluneční světlo, bez kterého se oba druhy nedokážou obejít. Všechny popínavé rostliny, jako dýně a hrášek, mohou v krátké době zničit celou rajčatovou úrodu.

Zdroj: https://www.southernliving.com/garden/edible/tomato-companion-plants