Film

Rocky

Série filmů Rocky I – VI vypráví o životě boxera, který se v průběhu dílů vypracuje od zelenáče na mistra v těžké váze. Rocky Balboa (Sylvester Stallone) se v každém díle setkává s někým, kdo si myslí, že jej zvládne přeprat.

  1. V prvním díle natočeném v roce 1976 Italského hřebce (jak si Rocky v ringu říká) objeví Apollo Creed, který chce lidem ukázat, že šanci uspět má každý. Apollo si myslí, že nějaký zelenáč nemá proti němu žádnou šanci, ale to se milí. Rocky se brzy stává miláčkem diváků, trénuje tvrdě a pro Apolla zápas není tak lehký, jak si myslel.
  2. Druhý díl byl natočený v roce 1979. Po zápasu s Apollem získává Rocky spoustu peněz, žádá svou lásku Adrian o ruku, pořídil dům, auto a spoustu další věcí. Peníze se rychle vytratí a Rocky pak musí začít pracovat ve staré tělocvičně jako „uklízečka“. Apollo mezi tím čelí spekulacím, že první zápas byl zmanipulovaný a chce tak s Rockym zápas nový.
  • Ve třetím díle z roku 1982 je Rocky šampionem v těžké váze, ale stále jej sleduje Clubber Lang, který si myslí, že je lepší než Rocky. Zlenivělý Italský hřebec však nemá formu a po smrti svého trenéra Mikyho se hroutí. Když už to vypadá, že se Rocky nevzchopí, objeví se Apollo Creed, aby mu pomohl s tréninkem a z nepřítel se tak stávají přátelé.
  1. Ve čtvrtém díle (1985) Apollo tragicky umírá v ringu při exhibici s ruským boxerem a Rocky si vyžádá boj v Rusku, kam odjíždí i trénovat a mezitím v Americe přichází kvůli špatnému účetnímu o vše co měl.
  2. V pátém díle (1990) doktoři zjistí, že Rocky po opakovaných tvrdých úderech do hlavy má poškozenou část mozku a nedoporučují mu dále boxovat, on však potřebuje peníze pro svou rodinu, dá tak šanci mladému boxerovi z ulice, trénuje ho a věnuje se mu více než vlastnímu synovi, Tommy Gunn ale přijme nabídku od manažera na spoustu peněz a od Rockyho odejde, nakonec se utkají v pouličním boji.
  3. V posledním díle natočeném v roce 2006 „starý“ Rocky Balboa vypráví historky ve svém bistru, které pojmenoval po zesnulé manželce Adrians. Syn je velmi zaměstnaný a na otce nemá čas, a to Rockyho mrzí. V televizním pořadu naráží na jeho slávu a vytváří simulaci, ve které se utkává Rocky a nový šampion. Všichni začínají spekulovat, jak by zápas vypadal a Rocky se rozhodne bojovat.

Sylvester Stallone si všechny díly napsal pro sebe, sám je zrežíroval a v průběhu natáčení se začal věnovat kulturistice, aby jeho role byla co nejvíce věrohodná.

Na sérii Rockyho navazuje film režiséra Ryana Cooglera s názvem Creed natočený v roce 2015. Film vypráví příběh syna Apollo Creeda Adonise Johnsona. Ten se vydá do Philadelphie vyhledat Rockyho a chce, aby ho trénoval. Rocky zprvu odmítá, nakonec však povolí a snaží se v něm najít stejného bojovníka, jako byl jeho otec.

Zuzana Dušková