Boy Warms Legs Near Radiator

Za vytápění pomohou ušetřit dotace i jednoduché změny návyků

Léto se chýlí ke konci a s ním přichází i poměrně obávaná topná sezóna. I když to letos s cenami tepla a topiv není až tak tragické jako vloni, stále by si mnoho z nás přálo při vytápění ušetřit. Způsobů a rad k tomuto tématu je spousta. My se dnes ovšem zaměříme hlavně na státní dotace, které se rozhodně vyplatí využít. Zde je vše, co potřebujete vědět.

Zkuste změnit zdroj energie

V posledních letech je ve velké oblibě přechod na nové zdroje energie tepla, a to zejména na ty obnovitelné. Nejčastěji můžeme vidět například fotovoltaiku na střechách domů. Tento způsob se vyplatí nejen vám a vašim financím, ale je dobrý také pro životní prostředí. I když stále existují dohady ohledně baterií, i tak je to pořád čistší způsob vytváření energie než třeba uhlí. Navíc přestože je počáteční vklad u těchto způsobů tvorby tepla o něco vyšší, po pár letech uvidíte, že se vám opravdu vyplatí a všechny investice se vám několikanásobně vrátí.

Zdroj obrázku: Freepik

Co byste měli vědět o dotacích

Dotace jsou státem vypisovány každý rok. Byla by tak škoda se nepodívat, na jaké máte nárok. Právě dotace na obnovitelné zdroje energií, jako jsou třeba solární panely, jsou teď poměrně hojně využívány. Stát sám se totiž snaží podporovat takzvanou zelenou energii. Využít je ale také můžete třeba na výměnu starého kotle za nový s lepší spotřebou.

Na co si i tak dávat při topení pozor

I pokud přejdete na obnovitelný zdroj energie, stále není nutné teplem či elektřinou plýtvat. Vždy se tak ujistěte, že vám teplo z domu neuniká třeba otevřenými okny. Také se ujistěte, že máte správně funkční kotel či topení a není jakýkoli problém právě v přístroji. Šetřete i s teplou vodou. Jednou můžete oželet vanu a dát si místo ní sprchu. Stejně tak není potřeba, abyste měli kohoutek puštěný po celou dobu, co si čistíte zuby.

Zdroj: https://www.yourrepair.co.uk/blog/how-to-save-money-on-energy-and-heating-bills