Young Beautiful Woman Using Smart Phone Night Bed Technology Social Network Insomnia Concept (1)

S telefonem až do postele: špatný zlozvyk může skončit i rakovinou

Telefon v ruce během dne a v noci hned vedle hlavy? Někteří uživatelé sociálních sítí usínají doslova s obrazovkou přilepenou k očím, přičemž následně pokládají svůj telefon pod polštář nebo na noční stolek, aby byli neustále dostupní. Jedná se o zlozvyk, který vede k mnoha zdravotním obtížím, trpí zejména zrak, ale umělé modré světlo ovlivňuje také další procesy v těle. Podle mnohých vědců je také jedním z faktorů vedoucích k rozvoji různých druhů rakoviny. Proč je dobré používání chytrých telefonů před spaním omezit?

Za vším hledej modré světlo

Bolesti hlavy, špatný spánek a rozostřené vidění? Za vším hledej modré světlo! Používání chytrých telefonů nebo různých zařízení, která vyzařují umělé modré světlo, je pod drobnohledem odborníků již delší dobu. Modré světlo je součástí slunečních paprsků a ovlivňuje cirkadiánní cykly, kde má zcela pozitivní efekt. Naopak umělé modré světlo, které je součástí i světla ze zářivek nebo úsporných žárovek, ovlivňuje negativně nejen oči, ale též duševní rozpoložení, protože dochází k narušení tvorby melatoninu a ke zhoršenému usínání, k podrážděnosti, k poruchám srdečního rytmu nebo k depresím.

Zdroj obrázku: Freepik

Souvislost mezi modrým světlem a rakovinou? Ano!

Únava, špatný spánek a narušený denní režim nejsou jediné důvody, proč je vhodné odložit před spaním telefon nebo obrazovku počítače stranou. Podle výzkumu Barcelonského institutu pro globální zdraví a American Cancer Society existuje souvislost mezi modrým světlem a dopadem na zdraví, konkrétně na rozvoj rakoviny. Vyzařované světlo totiž vede k tvorbě rakovinných buněk, zejména u rakoviny prostaty, štítné žlázy a plic. Přes den tak působí modré světlo pozitivně a podporuje kognitivní funkce mozku, v noci naopak škodí a je vhodné se jeho působení vyhnout.

Klid tři hodiny před spaním

A jak se negativnímu vlivu modrého světla vyhnout? Zejména je nutné oprostit se od používání různých druhů obrazovek včetně čteček alespoň tři hodiny před spaním. Veškerá zařízení je vhodné odložit do dostatečné vzdálenosti od postele. Pro vydatný spánek je vhodné v odpoledních hodinách vyrazit na krátkou procházku do přírody a před spaním nekonzumovat těžká tučná a sladká jídla a nepít alkoholické nápoje. Po lehce stravitelné večeři je naopak vhodnější sáhnout po šálku bylinkového čaje, který usnadní usínání.

Zdroj: https://www.sclhealth.org/blog/2019/09/why-it-is-time-to-ditch-the-phone-before-bed/