Šišky lze využít do kompostu, květináčů i jako mulč
Jehličnaté stromy vypadají na první pohled odlišně od listnatých. Místo různých plodů mají šišky. Ty v sobě nesou semena, díky nímž se mohou stromy rozmnožovat. Pro značnou část zvířat jsou právě tato semena potravou, některá z nich může jíst dokonce i člověk. Pro naše děti jsou naopak zajímavé pro pozorování a často se s nimi můžeme setkat jako součástí dekorace. Co když se ale úžas přemění v otrávenost, když je pozemek doslova posetý spadanými šiškami? V tomto případě možná ani nevíte, že máte na zahradě poklad, který lze využít při pěstování zahradních a pokojových rostlin.
Využití v kompostu
Šišky jsou skvělým doplňkem pro kompost, zejména tehdy, pokud na zahradě pěstujete:
- jehličnany,
- hortenzie,
- rododendrony,
- magnolie,
- americké borůvky.
Všechny tyto rostliny jsou acidofilní. Kompost s obsahem šišek je ideální přidat ještě před samotnou výsadbou, aby se půda okyselila. Nezapomeňte přidat také úlomky jehličnatých stromů, které zbyly po úklidu pozemku. Tato směs by měla obsahovat pouze úlomky jehličnatých stromů, takže ořezané větve, kůru nebo jehličí.
Mulčování
Pro rostliny preferující kyselé prostředí jsou šišky vhodnou přísadou. Díky nim nejenom ušetříte čas, jelikož vydrží déle než kůra, ale i samotné rostliny se vám odvděčí zelení. Takto připravený mulč nejenže okyselí půdu, ale také ji obohatí o humus a ochrání rostliny před plevelem. Šiška funguje také jako indikátor, kdy je potřeba zalévat půdu. Když je půda nasáklá, šupiny se stáhnou, v opačném případě se roztáhnou, což značí potřebu doplnit vodu.
Květináče
Předchozí popsanou vlastnost oceníte zejména při pěstování pokojových rostlin v květináčích. Díky pohybu šupin tak můžete snadno zjistit, zda potřebuje půda zálivku, nebo ne. Ještě předtím, než šišku vložíte do květináče, ji nechte na chodníku nebo někde položenou, aby z ní vylezl hmyz, který by se mohl stát nezvaným hostem uvnitř květináče.
Zdroj: https://acultivatednest.com/ways-to-use-pine-cones-in-your-garden/