Nail Art 5653459 1280

Slabé a lámavé nehty potřebují speciální pozornost po celý rok. Mohou však značit i vážnější problém

Mnoho žen má od přírody krátké, ale velmi lámavé nehty. Je to špatný stav, který ovlivňuje hned několik faktorů. Mohou za to domácí práce, které děláme bez ochranných rukavic, a často si ruce také namáčíme. Špatná strava nebo onemocnění nehtů mohou být další příčiny. Je nutné zjistit, proč jsou nehty oslabené a jak jim pomoci.

O nehty je nutné se starat po celý rok

V létě si mažte ruce mastnými krémy, které mají vysoký faktor, aby nehty i prsty byly chráněny před slunečními paprsky. V chladnějších obdobích je vhodné nosit rukavice a naopak ruce chránit před nízkými teplotami. Nehty nebo prsty mohou snadno omrznout nebo ztratit hydrataci. Pokud doma při úklidu používáte chemikálie, je vhodné ruce také chránit rukavicemi.

Naučte se pravidelné návyky, kterými získáte nejen silné nehty, ale také posílíte jejich strukturu. Co ale stojí za úspěchem a jaké vitaminy jsou důležité pro pevné a zdravé nehty? Jedná se hlavně o vitamin A, H, komplex vitaminů B a potřebné je také železo, hořčík nebo vápník.

Zdroj obrázku: Pixabay

Konzumujte mléčné výrobky, játra, špenát nebo česnek

Pravidelně si dopřávejte vejce, ryby, játra, banány, vlašské ořechy nebo červenou řepu. Plno dalších potravin v sobě má komplex vitaminů, které jsou důležité pro správný růst a zdraví nehtů. Jestli máte nehty křehké, často se lámou a stačí malý pohyb a zlomíte si nehet, je nutné se zaměřit na příčinu.

Křehké nehty totiž mohou být známkou nemoci a prvním příznakem může být právě lámavost. Jestli navíc na nehtech uvidíte bílé skvrny nebo vodorovné rýhy, znamená to, že s vaším tělem není něco v pořádku. Chybí vám vápník nebo můžete mít hormonální poruchu. Pozorujte také změny v barvách nehtů. Bledost znamená problémy s krevními destičkami, žlutá značí mykózu, a pokud budete mít nehty červené, může se jednat o hnilobu. Problémy s nehty většinou nastanou, pokud odstraníte nehty umělé nebo gelové. Trvá delší dobu, než se dostanou do původního stavu, a vyžaduje to mnoho péče.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/brittle-nails