Young Woman Hand Holding Pregnancy Test

Sledovat plodné dny může každá žena podle svého cyklu

Schopnost rozpoznat plodné dny je mimořádně užitečná nejen pro ženy, které se chtějí stát matkami, ale také pro ty, které chtějí minimalizovat riziko otěhotnění. Existuje mnoho metod k určení, kdy k ovulaci dojde v době měsíce, ale liší se účinností a mohou se měnit v důsledku mnoha faktorů.

Co jsou plodné dny

Plodné dny jsou časem, kdy je šance otěhotnění nejvyšší ve srovnání s jinými momenty cyklu. Menstruační cyklus lze obecně rozdělit na relativní fázi neplodnosti a fázi plodnosti. Neplodnost je období zrání vajíčka před jeho uvolněním do vejcovodů. Ženy, jejichž cyklus trvá 28 dní nebo déle, jsou v této fázi sterilní. Ženy s krátkým cyklem mohou být na konci této fáze již plodné.

Fáze plodnosti se skládá z ovulace a preovulačních dnů. Vajíčka se poté uvolní do vejcovodů, ve kterých přežijí asi den. Je třeba připomenout, že spermie žijí od tří do pěti dnů, a to je také důvod, že vydrží v reprodukčním traktu ženy, plodná fáze se proto počítá několik dní před ovulací a trvá 3 až 4 dny po ovulaci. Poslední fází je fáze absolutní neplodnosti, která trvá 14 dní od zániku vajíčka do konce krvácení.

Zdroj obrázku: Freepik

Období plodných dnů

Bez ohledu na délku cyklu ovulace obvykle nastává asi 14 dní před prvním dnem krvácení. Z tohoto důvodu nejplodnější dny jsou v den ovulace a den před ní. O něco menší pravděpodobnost otěhotnění nastane čtyři dny před ovulací. Chcete-li zvýšit pravděpodobnost otěhotnění, měli byste pozorovat své tělo déle než jeden cyklus. Váš cyklus může být velmi snadno ovlivněn různými faktory.

Menstruační posun může ovlivnit například stres, změna okolní teploty, cestování a fyzická námaha. Pokud nemáte čas na výpočet okamžiku ovulace, přijdou na záchranu kalendáře plodnosti dostupné ve formě telefonní aplikace. Stačí zadat údaje o délce cyklu a trvání menstruace a program vypočítá, kdy plodné dny klesnou a jaká je pravděpodobnost otěhotnění každý den v měsíci.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/322951