Cistit Sperky1

Šperky sluší každé ženě. O jejich krásu je ovšem třeba umět pečovat

Náhrdelníky, náušnice, prsteny i jiné šperky často znehodnocuje mechanické poškození, ale i jejich stáří a časté nošení. Je tedy nutné se o ně pořádně starat a čas od času je vyčistit. Šperky byste si měli sundávat nejen během domácích prací, ale i před spaním, před návštěvou bazénu nebo před cvičením.

Zlato omyjte pivem

Šperky z jantaru po kontaktu s vodou, potem, parfémem nebo lakem zůstávají matné, proto je každý den otírejte hadříkem navlhčeným v teplé mýdlové vodě a otřete do sucha. Pro obnovení lesku je potřete křídovou pastou smíchanou s lihem, otřete a vetřete do nich olivový olej. Zlato a pozlacené šperky bez drahých kamenů očistěte hadříkem namočeným ve světlém pivu, poté je otřete do sucha. Když je ještě potřete šťávou z cibule, budou se hezky lesknout. Použít můžete i prášek do pečiva.

Zdroj obrázku: Freepik

Tmavý sediment na stříbrných a postříbřených špercích odstraníte hadříkem namočeným v kečupu. Okamžitě je pak opláchněte a postup opakujte tolikrát, kolikrát je třeba. Použít můžete i roztok z půl šálku vinného octa a dvou lžic jedlé sody, do kterého šperky na několik hodin ponoříte. Dalším způsobem je namočení šperků na čtvrt hodiny do misky vyložené hliníkovou folií a naplněné slanou vodou.

Perly vyčistí jedlá soda

Pravé perly můžete očistit ve vlažné vodě s jedlou sodou. Pak je důkladně opláchněte a nechte oschnout. Nikdy je netřete ručníkem, mohly by se poškodit. Umělé perly umyjte v mýdlové vodě. Šperky z nerezové oceli nebo z plastu osvěžte v mýdlové vodě nebo saponátu. Kameny a sklíčka můžete přeleštit čističem skel nebo octovou vodou. Můžete je ještě naolejovat nebo natřít krémem na ruce.

Zdroj obrázku: Freepik

Šperky s drahými kameny, například safíry nebo smaragdy, omyjte vlažnou vodou se zředěným mýdlem nebo je otřete lihem. Můžete je na pár hodin ponořit do slané vody nebo do mléka, případně i do alkoholu. Opály přes noc vkládejte do sklenice s vodou, potřebují vlhkost. Pokud si nejste jistí, nechte si šperky vyčistit odborníkem.

Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/home/cleaning/tips/a25736/how-to-clean-jewelry/