Sliced Watermelon Wooden Nature Close Up Fresh Watermelon Pieces Tropical Summer Fruit

Zralý a sladký meloun lze v obchodě poznat podle slupky i zvuku po poklepání

K létu patří ovoce, které tělo hydratuje a osvěží. Především melouny jsou v tomto čase velmi oblíbené. Když kupujete v obchodě meloun již nakrojený, vidíte, jestli je zralý. V případě, že je meloun ještě v celku, dá se to poznat na první pohled těžko, protože do něj nevidíte. Existuje ale jeden trik, který můžete použít.

Proč jíst melouny

Velkou výhodou melounu je, že obsahuje málo kalorií. V horkém dni si ho tedy můžete dopřát i ve větším množství bez obav, že se jeho konzumace negativně promítne do vaší hmotnosti. Meloun obsahuje velké procento vody, dále je bohatý na vitamín C, draslík, hořčík a vitamíny skupiny B. Je tedy zřejmé, že se jedná o velmi zdravou zeleninu.

Meloun příznivě ovlivňuje funkci srdce díky obsaženému antioxidantu zvanému lykopen. Ten zabraňuje škodám, které by mohly způsobit volné radikály. Draslík snižuje riziko srdečního infarktu, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, zlepšuje srdeční tep a průtok krve. Kromě toho má meloun protizánětlivé účinky.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak poznat dobře zralý meloun

Když přijdete do obchodu do oddělení zeleniny a ovoce, melouny tam budou pravděpodobně nepůlené. Poznat na první pohled, který je už dobře zralý, nemusí být tak jednoduché. Když ale víte, jak na to, pak si z obchodu odnesete krásně sladký meloun, na kterém si určitě pochutnáte.

Při vybírání melounu v obchodě si všímejte světlého místa na jeho spodní části. Čím tmavší bude mít barvu a větší povrch, tím zralejší meloun bude. Je dobré si ale všímat také řapíku melounu. Je-li suchý, je to známka toho, že je meloun již zralý a vhodný ke konzumaci. Jeho chuť bude sladká.

Zralost melounu poznáte i podle zvuku, když zaklepete na jeho slupku. Zralý meloun bude znít dutě. Po nákupu několika kusů se určitě naučíte poznat jeho zralost. Chce to jen trochu cviku.

Zdroj: https://www.britannica.com/plant/watermelon, https://www.mayoclinichealthsystem.org/hometown-health/speaking-of-health/the-wonders-of-watermelon, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8626194/, https://www.webmd.com/heart-disease/potassium-and-your-heart, https://minnetonkaorchards.com/when-is-watermelon-ripe/