Close Up Dirty Stain Strawberry White Shirt

Na skvrny od ovoce funguje citron, sůl nebo líh

K létu patří ovoce, které osvěží a dodá tekutiny. Nezřídka se ovšem stane, a to zejména u malých dětí, že část ovoce spadne na oblečení a udělá na něm skvrny. Je to nepříjemné, protože odstranit je nemusí být právě snadné. Než ale koupíte průmyslově vyráběný odstraňovač skvrn, vyzkoušejte osvědčené domácí postupy. Poradíme vám, jak na to.

Šťáva z citronu nebo kyselé mléko

Nejvíce špiní maliny, jahody, rybíz nebo třešně. Vytvářejí odolné skvrny. Odstranit je lze pomocí citronové šťávy. Vymačkejte citron a šťávu nalijte na oblečení v místech, kde ovoce skvrnu udělalo. Nechte působit aspoň jednu hodinu. Pak můžete oblečení vyprat běžným způsobem v automatické pračce. Podobně poslouží kyselé mléko, přičemž postup jeho použití je stejný jako u citronové šťávy.

Zdroj obrázku: Freepik

Vařící voda nebo sůl

Jakmile se vám na oblečení udělá skvrna od ovoce, měli byste se snažit ji co nejdříve posypat solí. Sůl totiž do sebe šťávu z ovoce nasaje. Vyzkoušet lze i kyselinu citronovou nebo jedlou sodu. Fungovat by měly stejně.

Někdo používá vroucí vodu, kterou na skvrnu nalije. I ta dokáže šťávu z ovoce z oblečení odstranit. Nevhodné je to ovšem u oblečení, které horkou vodu nesnese – většinou se to týká syntetických tkanin.

Zkuste líh a teplou vodu

Kromě výše popsaných osvědčených způsobů je možné ještě vyzkoušet líh, který na skvrnu nastříkáte, a po čtvrthodině oblečení namočíte do teplé vody. Necháte působit aspoň půl hodiny a pak vyperete v automatické pračce s použitím vhodného pracího programu.

Jednotlivé metody odstraňování skvrn od ovoce lze různě kombinovat, abyste docílili toho, že se skvrny zbavíte. Nejlépe je začít co nejdříve a nečekat, až skvrna zaschne. Pak je její odstranění mnohem náročnější a pracnější. Když vám nepomohou tyto domácí způsoby, lze použít čistič skvrn, který si pořídíte v drogerii.

Zdroj: https://site.extension.uga.edu/textiles/care/stain-removal/remove-stains-from-fruits-red-vegetables-jam-jelly-preserves/