Woman 2498668 1920

Správná péče o pleť nekončí v koupelně, významný vliv na její krásu má jídelníček

Kůže je největším orgánem našeho těla. Na rozlohu zabírá až dva metry čtvereční. Na její zdravý vzhled má vliv nejen kosmetika, kterou používáme, ale hlavně to, co jíme. Pokud je vaše strava chudá na vitaminy a minerály, bude podle toho vypadat i vaše kůže. Většinou se malnutrice projeví různými problémy, mezi které patří začervenání, akné, vrásky a různé skvrny. Aby byla kůže co nejlépe vyživená, musíte do jídelníčku zařadit potraviny bohaté na antioxidanty, vitaminy, nenasycené mastné kyseliny, zinek a křemík. Co v jídelníčku pro zdravou pokožku rozhodně nesmí chybět:

  • čerstvé ovoce a zelenina,
  • mořské ryby a ořechy,
  • pšeničné klíčky a celozrnné obiloviny.
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Bohatý zdroj vitaminů

Pokud chcete, aby vaše pokožka doslova zářila zdravím, snažte se jíst co nejvíce zeleniny. Nejlepší je jíst syrovou nebo vařenou v páře. Jedině tak si uchová maximum výživných látek. Pokud připravujete mrkev, přidejte k ní během vaření kousek másla. Mrkev totiž obsahuje vitamin, který je rozpustný pouze v tucích. Důležité je také jíst čerstvé ovoce, které je bohaté na antioxidanty a stopové prvky.

Tuky pro buněčné membrány

Nenasycené mastné kyseliny jsou v první řadě nezbytnou živinou pro správný vývoj mozku a nervové soustavy. Zároveň jsou ale velmi důležitým stavebním kamenem pro všechny buňky a jejich membrány. Pomáhají s regenerací a hydratací pokožky. Mají také protizánětlivé účinky, a proto zlepšují stav smíšené pokožky. Nejvíce jich najdete v mořských rybách (losos, makrela, sleď, sardinky), oříšcích, avokádu, vaječných žloutcích a rostlinných olejích.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nezapomeňte na minerály

Po vitaminech a zdravých tucích nesmíte vynechat ani stopové prvky a minerály důležité pro pleť. Patří mezi ně rozhodně zinek, křemík, selen a síra. Zinek působí antibakteriálně a zklidňuje zánět. Najdete ho ve vejcích, játrech, pšeničných otrubách a klíčcích. Selen má podobné účinky a nejvíce ho obsahují ořechy, drůbež, ryby a vejce. Dostatečný příjem křemíku a síry si zajistíte konzumací kopřiv, pažitky, česneku a masa.