Top View Ingredients Veggies Salad

Srdečním chorobám dokáže předejít zdravý a vyvážený jídelníček

Jídelníček je základním kamenem zdraví a výběr správných a nutričně vyvážených potravin pomáhá tělu, aby fungovalo, jak má. Potraviny mají velký vliv, který mnozí přehlížejí, a raději sáhnou po zázračných pilulkách. Jenže takové neexistují, a jak říkají odborníci, vhodnější je prevence než léčba. Kardiologové proto zveřejnili seznam potravin, které srdce zatěžují nebo kardiovaskulárnímu systému škodí. O jaké potraviny jde?

Prevence jako prvořadý úkol

Stabilizovat vysoký krevní tlak pomocí léků? O dost účinnější a zdravější je vysokému krevnímu tlaku, ateroskleróze, infarktu nebo mrtvici předcházet. Celosvětově jsou kardiovaskulární choroby nejčastějšími příčinami úmrtí. Mezi negativní faktory vedoucí k tomuto stavu patří nadváha, nebo přímo obezita, kouření, stresová zátěž, málo pohybu a bezesporu špatný jídelníček. Správně zvolená jídla poskytující živiny, vitamíny a minerály potěší postavu, ale také vnitřní orgány. Čemu se ve stravě vyhnout?

Bílé pečivo, margarín a odstředěné mléko

Nepřítelem srdce nejsou jen pokrmy z restaurací s rychlým občerstvením nebo sladkosti, ale také přemíra bílého pečiva, které zvyšuje hladinu sodíku v krvi a způsobuje hypertenzi. Rohlík s vrstvou margarínu? Raději ne, margarín je totiž hned další zakázanou položkou, protože jej tvoří nasycené tuky zvyšující hladinu cholesterolu v krvi. Neméně škodlivé je odstředěné mléko, které je taktéž zdrojem nasycených mastných kyselin. Vhodnější je mandlová nebo sójová alternativa, pro doplnění vápníku pak mandle, kapusta a brokolice.

Zdroj obrázku: Freepik

Sladidla a sycené sladké nápoje

Popíjení colových nápojů je velmi nebezpečné pro hmotnost i pro srdce. Každý jistě ví, že sycené limonády mají velmi negativní vliv na zdraví, přesto jejich prodeje stále rostou. Popíjením těchto nápojů se nedoplňuje ani pitný režim, protože v mnoha případech odvodňují. O mnoho zdravější je obyčejná neperlivá voda, která se může ozvláštnit kapkou citronu, mátou nebo kousky ovoce. Po ránu se může pít černý nebo zelený čaj, doporučují se též bylinkové odvary.

Zdravě se jen tváří

Existuje rovněž celá skupina výrobků, které se zdravě tváří, přitom jsou tyto produkty nadité sacharidy, umělými sladidly a palmovým olejem. Typicky se jedná o prodávané müsli tyčinky, které neobsahují jen ovesné vločky a oříšky. Namísto slazených tyčinek nebo čokoládových müsli je vhodné zařadit do jídelníčku přírodní ovesné vločky a otruby s vysokým obsahem vlákniny, které skvěle doplní mandle, vlašáky, lískové ořechy nebo pistácie. Balzámem pro srdce jsou pak také tuzemská jablka nebo jahody, v létě pak vodní meloun, ze zeleniny se doporučují brokolice, špenát a růžičková kapusta.

Zdroj: https://www.webmd.com/heart-disease/ss/slideshow-foods-bad-heart, https://www.cdc.gov/heartdisease/facts.htm, https://www.webmd.com/heart-disease/heart-failure/ss/slideshow-best-and-worst-foods-for-heart-failure, https://www.healthline.com/nutrition/13-ways-sugary-soda-is-bad-for-you, https://goodnessme.com.au/articles/are-all-muesli-bars-good-for-you