Fresh Thyme Decorative Pouch Old Wooden Table

Strašák jménem cholesterol: bylinky jeho hladinu přirozeně sníží, zákeřné nemoci už nebudou hrozbou

Nesprávná strava, konzumace vysoce zpracovaných potravin, kouření a užívání alkoholu jsou jen některé z faktorů, které zvyšují špatný cholesterol. Bylo prokázáno, že i u dětí se mohou na stěnách tepen tvořit aterosklerotické pláty. Na pomoc přicházejí bylinky, které podporují kardiovaskulární systém.

Proč dochází ke zvýšení cholesterolu v krvi?

V důsledku nezdravého životního stylu, jako je konzumace průmyslově zpracovaných potravin, nízká fyzická aktivita a závislost na návykových látkách, dochází ke zvýšení škodlivého cholesterolu LDL. Je zodpovědný za transport cholesterolu z jater do buněk celého těla. Jeho přebytek se pak ukládá v tepnách. Z tohoto cholesterolu se tvoří aterosklerotické pláty, které jsou pro člověka hrozbou.

Prasknutí a oddělení aterosklerotického plátu může způsobit srdeční infarkt nebo mozkovou mrtvici. Přerůstání plátu způsobí zúžení nebo úplné uzavření tepny, což vede k ischemii. Pomoci může ostropestřec mariánský, který má protizánětlivé, choleretické a detoxikační vlastnosti. Pomáhá snižovat cholesterol a osvědčil se i u pacientů s cirhózou jater a cukrovkou 2. typu.

Zdroj obrázku: Freepik

Pomůže hloh a tymián

Pro zlepšení práce oběhového systému obohaťte svůj jídelníček o hloh. Plody jsou bohaté na vitamín C, omega-3 mastné kyseliny a vápník, fosfor a draslík. Snižuje krevní tlak a pomáhá při nervových poruchách srdečního rytmu. Snižuje hladinu LDL cholesterolu a chrání cévy. Květ hlohu posiluje kontrakce srdečního svalu, díky čemuž srdce pracuje efektivněji. Zlepšuje průtok krve v tepnách mozku.

Tymián se používá především při vaření kvůli chuti, ale také podporuje kardiovaskulární systém. Působí silně antibakteriálně a používá se při nachlazení a bolestech v krku či dutin. Snižuje krevní tlak a zlepšuje kontrakce srdečního svalu. To zabraňuje hromadění cholesterolu ve stěnách tepen. Tymián je však v nadměrném množství toxický a měly by se mu rovněž vyhýbat těhotné ženy, protože může způsobit předčasný porod.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/herbs-to-help-lower-cholesterol-quickly