Photos De La Semaine Du Site Lyoba Année 2003

Strašit děti čertem ano, či ne

By: Pierre Schwaller

Blíží se doba, kdy chodí čert a Mikuláš a nosí dětem nadílku. V této době často dětem říkáme, že pokud nebudou hodné, tak si je odnese čert do pekla a využíváme toho, že čert chodí a děti jej skutečně vidí. Jenže některé ratolesti reagují na čerta neadekvátně a mnohdy se stane, že se i počůrají strachy. Je tedy vhodné děti čertem strašit, nebo ne?

Někdy čert skutečně pomůže a to pokud je dítě závislé na dudlíku, nebo pokud je opravdu zlobivé a výhružka, že si pro něj přijde čert, na něj skutečně platí. Co dělat, když opravdu má dítě z čerta panický strach? Mluvte o tom, že si čert pro vaše dítě přijde, ale domů jej nevolejte. Ukažte mu čerta třeba z dálky na ulici, ale nevystavujte jej tomu, aby byl čert blízko něj a aby z toho mělo skutečně velký strach. Vyhněte se přímému kontaktu s čertem. Některé děti totiž mohou mít skutečně velké trauma a to rozhodně není nic příjemného, protože se mohou bát být večer sami v pokojíčku, nebo mohou mít jiné bloky.

Je pravda, že nám čert občas pomůže, ale je zas pravda, že někdy čert může způsobit dítěti skutečný blok. Já se přikláním k tomu, že čerta domů určitě nebrat. U nás se čert zná z televize a z obrázků, osobně nás nenavštěvuje a přesto výhružka toho, že si mojí dceru čert vezme do pekla, funguje celkem dobře.

Raději však než abych vyhrožovala čertem používám výhružku takovou, že pokud bude dcera zlobit, nepřijde k nám Ježíšek. Je to pro ni také trest a nevyvolávám v ní psychický šok, jaký bych vyvolala čertem. Pokud však u vás má vaše dítě z čerta respekt, tak se čertovi určitě nebraňte, ale využijte ho k tomu, aby vaše dítě poslouchalo, nezlobilo, nebrečelo, nepralo se o hračky a podobně. Osobně nemám sama na čerta dobré vzpomínky a pamatuju si, že i v době, kdy jsem věděla , že čert je někdo převlečený, tak i tak jsem z něj neměla vůbec dobrý pocit.

1 komentář u “Strašit děti čertem ano, či ne”

Diskuze je uzavřena.