Golden Ring Diamond

Stříbrné šperky mohou zářit leskem i po letech nošení. Stačí vyzkoušet jednoduché metody

Stříbrné šperky patří mezi velmi oblíbené, protože jejich barva je decentní a ničím nevybočuje. Bohužel ale stříbro může časem zčernat, a proto je dobré vědět, jak takové šperky vyčistit, aby se znovu leskly jako nové. A nebudete k tomu potřebovat žádné drahé prostředky z drogerie, hravě si poradíte s tím, co máte doma při ruce.

Stříbro patří mezi měkké kovy, které jsou náchylné k poškození

Na stříbrné šperky je potřeba dávat si velký pozor, protože u nich snadno může dojít k černání. Existuje ale několik domácích prostředků, díky kterým se budou šperky opět lesknout jako dříve. Nebude vás to stát ani mnoho peněz, ani času. Obnovit lesk tak můžete několika způsoby.

Hrnec můžete vyložit alobalem, nalijte do něj vodu a následně zahřejte. Přidejte lžíci soli a do této směsi ponořte stříbrné šperky, které potřebujete vyčistit. Použít můžete dokonce také kečup, ale jen v případě, že nemáte nic jiného po ruce. Zvláštností je, že někomu stříbro vydrží krásné po několik let, ale někomu může zčernat již během několika měsíců nošení.

Zdroj obrázku: Freepik

Původní lesk můžete šperkům vrátit snadno a rychle

Černé šperky nemusíte hned ukládat do šperkovnice a přestat je nosit. Pomoci může několik domácích metod, které skutečně fungují a díky kterým obnovíte lesk stříbra. Prvním trikem je použití octa. Roztok si připravíte tím, že do litru horké vody přidáte lžíci octa. Do této směsi jen dáte stříbrný šperk, který potřebujete vyčistit, a nechte působit asi čtvrt hodiny. Šperk po této době vyndejte, otřete dosucha a přeleštěte bavlnou, například tričkem nebo plenou. Kromě octa můžete použít také citronovou šťávu.

Mezi další babské metody patří také použití popela. Jestli v domě máte krb nebo kamna, stačí tento tip vyzkoušet. Vychladlý popílek dejte na vlhký hadřík a šperky s ním otřete několikrát za sebou. Po chvíli byste měli vidět, že se šperky budou znovu lesknout, jako byste je znovu koupili.

Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/home/cleaning/tips/a25736/how-to-clean-jewelry/