Human Hands Against Clear Background

Suché a popraskané ruce potřebují speciální hydratační péči. Maska ze žloutků pokožku zregeneruje

Suchá a poprskaná pokožka na rukou je častým problémem. Určení příčiny není vždy jednoduché. Mělo by se pamatovat na to, že ruce jsou jednou z nejvíce exponovaných částí těla, které jsou vystaveny znečištění, čisticím prostředkům nebo nízkým teplotám.

Příčiny praskající pokožky

Jednou z možných příčin praskání pokožky na rukou je nedostatek vitamínů. Je to všechno o vitamínu A, vitamínu E a vitamínech ze skupiny B. Obzvláště důležité jsou zde vitamín B5 (kyselina pantothenová) a vitamín B7 (biotin). Dalším důvodem můžou být ruční dezinfekční prostředky. Z tohoto důvodu se problém suché pokožky zintenzivnil zejména během pandemie, kdy se doporučovala častá dezinfekce rukou prostředky na bázi alkoholu.

Z téhož důvodu se u zdravotnických pracovníků velmi často vyskytuje suchá a praskající pokožka na rukou. Odhaduje se, že tento problém se týká až 16 procent lidí zaměstnaných v nemocnicích nebo ambulancích. Stává se, že praskající pokožka je také spojena s jinými stavy. Tady stojí za zmínku ekzém, atopická dermatitida nebo alergie. Tyto mohou souviset s čisticími prostředky, kosmetikou a potravinami.

Zdroj obrázku: Freepik

Domácí péče

Základem je samozřejmě správná péče o pokožku rukou. Stojí za to mazat ruce hydratačním a vyživujícím krémem. Měli byste hledat přísady, jako je vitamín A, vitamín E, ceramidy, avokádový olej, hroznový olej nebo slunečnicový olej. Kromě této základní péče můžete zkusit také domácí prostředky pro suchou a popraskanou pokožku rukou. Tady je několik nápadů.

Med je skvělý lék na suché ruce. Má hydratační, regenerační a změkčující vlastnosti. Stačí ho v tenké vrstvě nanést na ruce a počkat 10–20 minut. Na velmi suché ruce se mohou používat speciální rukavice a med se nanáší na celou noc. Dalším jednoduchým nápadem pro domácí péči o ruce je maska ze žloutků a olivového oleje. Žloutek je vynikajícím zdrojem vitamínu A. Olej je zase bohatý na nenasycené mastné kyseliny. Jeden žloutek a trocha oleje musí být zkombinovány tak, aby se vytvořila hutná směs. Potom ji namažte na ruce a nechte působit asi 15–20 minut. Po této době se maska musí důkladně umýt.

Zdroj: https://buddymantra.com/5-diy-masks-hands-hands-feet/