Container Vinegar Brown Background

Saponát a ocet pomohou zbavit domácnost nepříjemných mušek

Pohled na mušky octomilky v kuchyni není nikdy moc příjemný. Spojuje se nám hlavně s tím, jak obtížné je se zbavit tohoto otravného hmyzu. Může se zdát, že ovocné mušky jsou neškodné, ale potraviny, na kterých si pochutnávají, bychom už neměli konzumovat. Tyto mušky láká vůně mírně shnilých plodů, které se dostávají do stavu fermentace. Proto si dávejte pozor na zbytky, které necháváte v kuchyni.

Jednoduchá past

Existuje mnoho způsobů, jak bojovat proti tomuto hmyzu, ale ne všechny z nich budou také stejně účinné. Z těchto tří surovin si připravíte jednoduchou past. Je levná a ekologická a všechny ingredience už máte určitě doma. Stačí, když si připravíte ocet, saponát na nádobí a trochu vody. Všechny ingredience smíchejte v poměru 1 : 1 : 2.

Pak už jen stačí, když misku postavíte vedle místa, kde je největší výskyt mušek. Silná vůně octa bude lákat ovocné mušky uvnitř pasti, které se v ní utopí, kromě toho je mycí prostředek znehybní a bude na ně působit jako jed. Ráno nalijte obsah misky do toalety. Tento postup můžete opakovat, dokud se ovocných mušek nezbavíte. Nejdůležitější však je pořádně zkontrolovat kuchyni, zda je někde neláká zapomenutý kousek ovoce.

Zdroj obrázku: Freepik

Co mají ovocné mušky rády

Pokud se už mušky usadí na potravině, nekonzumujte ji. Tento hmyz je nositelem mnoha choroboplodných zárodků a bakterií. Kromě toho klade vajíčka v blízkosti fermentujících potravin nebo vlhkého prostředí. Objevují se již brzy na jaře a dokážou byt přítomné i do pozdního podzimu. Jejich životní cyklus je krátký, trvá pouhých 40 dní. Množí se však alarmující rychlostí, proto vyhlazování těchto škůdců může působit určité problémy.

Ovocné mušky se živí kvasinkami, které jsou přítomny v hnijících plodech. Specifická vůně fermentujícího jídla přitahuje tohoto vetřelce v četných rojích. Jídlo, které necháváme jen tak ležet na kuchyňské lince, je pro ně snadno dostupnou kořistí. Proto je důležité hlavně během letních dnů všechno jídlo dobře schovávat, nebo alespoň přikrývat, abychom zabránili v přístupu ovocným muškám.

Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/home/cleaning/tips/a25042/how-to-kill-fruit-flies/