Feminela.cz Modrykonik Uvodni

Těhotenské a porodní rekordy, které vám vyrazí dech

Říká se, že každé jednotlivé těhotenství je jiné, ale na druhou stranu platí, že když se na něj budoucí rodička připraví, nic moc ji nepřekvapí. Jenomže někdy se věci ubírají úplně jiným směrem a výsledkem jsou vskutku bizarní těhotenské a porodní rekordy. Vybrali jsme pro vás několik neuvěřitelných případů, které se skutečně staly.

Nejdelší těhotenství na světě

Když jde všechno hladce, pak týdny s rostoucím bříškem utíkají jako voda. Belulah Huter, maminka z Los Angeles, má však na délku gravidity jiný názor. Je držitelkou rekordu v délce těhotenství – v roce 1945 porodila po nekonečných 375 dnech, což je o 81 dní více, než kolik činí tabulkový průměr.

Nejmladší nedonošenec

Nejmladší předčasně narozené dítě, které přežilo, se narodilo již ve svém 21. týdnu. Texaské miminko vážilo pouhých 410 gramů, což je osmkrát méně než váží běžný novorozenec. K překvapení lékařů přežilo.

Nejstarší matka

O tom, že na těhotenství není nikdy pozdě, svět přesvědčila Indka Erramatti Mangaymmová, která se ve svých 74 letech stala poprvé matkou a získala titul nejstarší rodičky. Ještě o něco starší prý byla jistá Ellen Ellis z Walesu, která měla přivést na svět dítě až ve věku dvaaosmdesáti let. To se se však nepodařilo nijak potvrdit.

Nejtěžší novorozenec na světě

Některá miminka mají výrazně větší porodní váhu, ale oproti „otesánkovi“ z amerického Ohia, který navážil neuvěřitelných 10,77 kg, to není nic. Miminko bylo bohužel na světě pouze 11 hodin. Nejtěžší přeživší dítě se narodilo v roce 1955 v Itálii. Maminka Carmein Fedelová se tehdy musela poprat s porodem 10,2 kg cvalíka.

Nejvíce domácích porodů

V posledních letech nabývají domácí porody na popularitě i v České republice. Podle statistik jejich počet průběžně stoupá a týkají se až 2 % rodiček. To ovšem není nic oproti Nizozemí, kde mimo prostředí nemocnice přivede miminko na svět až 30 % maminek.