Sad Young European Woman Suffering From Heat Sits Sofa Catches Cold Air From Fan Waves Hands

Tipy pro snížení teploty v bytě bez použití klimatizace

Léto je v plném proudu a máme za sebou již horké dny i noci a další budou ještě určitě následovat. Vysoké teploty přes den i v noci ztěžují normální fungování člověka i samotné usínání v noci. Pro někoho může být řešením klimatizace, ale ne každá bytová jednotka je klimatizací vybavena. Ať už nechcete utrácet za klimatizaci, nemáte dostatek finančních prostředků, nebo chcete ušetřit za provoz klimatizace, nemějte obavy. Můžete využít několika tipů, jak si poradit s tímto problémem. Mezi ně patří především:

  • zatemnění místností zavřenými okny a žaluziemi či záclonami,
  • použití misek se studenou vodou nebo zavěšení vlhkých ručníků,
  • omezení používání spotřebičů generujících teplo.

Neotvírat okna

Hodně lidí dělá chybu, že otevírá okna v dobu, kdy je nejvyšší teplota. Tímto způsobem sice dostanete dovnitř bytu vzduch, ale bude teplý, což vede ke zvýšení teploty celého objektu a přispěje tak k většímu stresovému faktoru. Nejvíce o tom vědí své majitelé domů, jejichž okna jsou situována především na jih nebo západ. Proto buďte připraveni a větrejte v horkých dnech pouze v noci nebo brzy ráno, dokud je teplota nízká.

Zavření oken je pouze polovina úspěchu. Dalším krokem je zajištění, aby se do místnosti nedostal sluneční svit. V takovém případě jsou žaluzie nebo záclony nutností.

Zdroj obrázku: Freepik

Další způsoby chlazení bytu

Kromě zajištění oken můžete přispět k nižší teplotě domácnosti i jinými způsoby. Mezi ně patří třeba nalití studené vody do misek. Odpařování této vody z misky zapříčiní vyšší vlhkost v místnosti i nižší teplotu. Stejnou metodu lze využít i v případě zavěšení mokrých ručníků do místností.

Pokud můžete, vařte, perte, používejte myčku a další spotřebiče výhradně v noci nebo brzy ráno. Generované teplo z těchto spotřebičů přispívá ke zvýšení teploty uvnitř domácnosti. Dnešní chytré spotřebiče umožňují nastavit čas na noční provoz, takže ráno po probuzení můžete vyndat nádobí nebo vyprané prádlo.

Zdroj: https://www.southernmanagement.com/blog/how-to-cool-down-your-apartment-this-summer/