Chrome Kitchen Sink (1)

Ucpanému odtoku předejde správná prevence, dřez pročistí ocet s jedlou sodou

Ucpaný kuchyňský dřez může být frustrujícím problémem, který naruší náš denní režim. Pokud však učiníte určitá preventivní opatření a budete vědět, jak se vypořádat s již vzniklým ucpáním, můžete zajistit, aby váš dřez hladce odtékal a nezapáchal.

Prevence je nejdůležitější

  • Likvidace potravinového odpadu: Jedním z hlavních viníků za ucpanými dřezy je vyhazování velkých zbytků jídla, kávové sedliny a olejů do odpadu. Použijte sítko k zachycení pevných látek a pravidelně jeho obsah vysypávejte do koše.
  • Likvidace mastnoty: Nikdy nelijte olej nebo jiný tuk do dřezu, protože tuhnou uvnitř potrubí, což vede k ucpání. Místo toho je nechte vychladnout a zlikvidujte je v uzavřené nádobě nebo sáčku.
  • Splachování horkou vodou: Po každém použití propláchněte dřez horkou vodou, abyste spláchli veškeré přetrvávající nečistoty a udrželi potrubí čisté. To pomáhá zabránit hromadění tuků a mastnoty, které mohou ztuhnout a způsobit ucpání.
  • Pravidelný úklid: Čistěte dřez a odtok minimálně jednou týdně. Použijte směs jedlé sody a octa k odstranění zápachu, zbytků a pro udržení čistého průtoku.
  • Poučte členy rodiny: Ujistěte se, že každý ve vaší domácnosti chápe důležitost správného používání dřezu a věcí, které by nikdy neměly být vylévány do odpadu. Zvyšováním povědomí můžete zabránit náhodnému ucpání způsobenému nedostatkem informací.
Zdroj obrázku: Freepik

Jak na odstranění vzniklých ucpávek

  • Jedlá soda a ocet: Smíchejte stejné díly jedlé sody a octa a nalijte směs do odpadu. Nechte působit asi 30 minut, aby chemická reakce odbourala ucpání. Propláchněte odtok horkou vodou, abyste odstranili nečistoty.
  • Vařící voda: Uvařte ve velkém hrnci vodu a opatrně ji postupně vylévejte do odpadu. Vařící voda pomáhá rozpouštět mastnotu a uvolňovat drobné ucpávky. V případě potřeby tento postup několikrát opakujte.
  • Instalatérský had: Pokud ucpání přetrvává, zvažte použití instalatérského hada. Vložte hada do odtoku a jemně jím otáčejte při mírném tlaku. To pomůže rozbít a odstranit ucpání.
  • Zavolejte profesionála: Pokud vše ostatní selže, je nejlepší kontaktovat profesionálního instalatéra. Ti mají odborné znalosti a nástroje, aby zvládli složitější ucpávky a zajistili dlouhodobou integritu vodovodního systému.
Zdroj: https://www.homeserve.com/en-us/blog/how-to/unclog-kitchen-sink/