Shower 1502736 1920

Úklid koupelny je mnohem snazší, když známe ty správné levné a účinné prostředky

Úklid koupelny často dlouho odkládáme. Vodní kámen se usazuje rychle a neoblomně a nám se do něj tak nějak nechce. Do toho se objevují usazeniny rzi, spáry mezi kachličkami a jiné mezery se zbarvují plísní. V obchodech se to hemží přípravky na úklid koupelny. Jsou ale opravdu něco extra? Většinou jsou plné chemikálií, žíravých a toxických látek, které jsou škodlivé pro naši kůži, sliznice a dýchací ústrojí. Koupelnu můžete ale snadno vyčistit i pomocí přírodních prostředků, které najdete ve vaší spíži.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jedlá soda a ocet na prvním místě

Ocet nejenom dezinfikuje, ale také skvěle odstraňuje vodní kámen a jiné odolné usazeniny. Do rozprašovače nalijte vodu s octem v poměru 1 : 1. Nastříkejte tuto směs po celém sprchovém koutě (kachličky, zástěna, vana sprchového koutu, baterie, umyvadlo), nezapomeňte na skrytá zákoutí. Poté už sprchový kout jen setřete vlhkým hadříkem a vyleštěte. Ocet nepoškodí ani nezabarví porcelán, kov, umakart, sklo nebo plexisklo. Pokud je na koupelnové baterii u umyvadla, vany nebo ve sprchovém koutě výrazná vrstva vodního kamene, nechejte ocet působit přes noc. Sprchovou hlavici můžete na noc ponořit do kyblíku s roztokem octa a vody.

Zdroj obrázku: Pixabay

K čištění spár mezi obklady možná ještě lépe než ocet poslouží jedlá soda. Vytvořte si pastu z jedlé sody a vody. Pro ještě lepší účinnost můžete místo vody smíchat jedlou sodu s citrónovou šťávou. Pastu nechejte na spárách působit několik desítek minut. Vše opláchněte tekoucí vodou.

Trápí-li vás plíseň, je tu ještě jeden způsob ošetření povrchů – peroxid vodíku. Ředěný peroxid vodíku zakoupíte v lékárně nebo v drogerii. Naneste jej houbičkou na nádobí na místa postižená plísní. Po několika desítkách minut povrchy umyjte běžným prostředkem nebo výše zmíněným octem. Zbavíte se nečistot i bakterií.

Zdroj: https://www.mollymaid.com/practically-spotless/2013/january/10-steps-on-how-to-clean-a-bathroom-fast-and-eff/