Green Eye

Unavené oči a co s tím

Pocit unavených očí, zejména k večeru, je v dnešní době stále častějším jevem. Nepříjemné pocity v očích jako je bolest, pálení, řezání, pocit písku v očích nebo suchost patří mezi základní projevy signalizující únavu.

By: Look Into My Eyes

Co je příčinou

Hledat příčinu těchto potíží není vůbec složité. Souvisí totiž často s naším životním stylem, kdy jsou oči zejména díky moderním technologiím namáhány a přetěžovány.  Zejména zvýšená soustředěnost, které některé činnosti vyžadují, je pro oči velice namáhavá. Jedná se například o čtení, ale i řízení automobilu, kdy je potřeba být neustále ve střehu.

Další namáhavé činnosti pak souvisejí s používáním počítače nebo sledování televize. Například při soustředěné práci na počítači mrkne lidské oko zhruba osmkrát, zatímco při uvolnění je to až třiadvacetkrát. To má za následek velkou námahu pro oko, protože oči tím pádem nejsou dostatečně hydratovány a osychají. A právě nedostatečná hydratace, zvlhčení oka, je velice důležitá. Zajišťují ji právě slzy.

Dalšími nepřáteli pro oči může být i nepříznivé počasí, jako je vítr, smog nebo pobyt v prašném prostředí. Co se týče pobytu v místnostech, pro oči není ideální zejména klimatizace a pobyt v přetopených místnostech. To vše má za následek nežádoucí vysychání očí.

Co pomáhá na suché oči

V případě, že jsou již zřejmé potíže se suchostí oka, je třeba více mrkat anebo si dopomoci kapáním zvlhčujících očních kapek. V lékárnách a optikách je široký sortiment těchto výrobků k dispozici. Tyto kapky oči zvlhčují a zabraňují tak jejich podráždění. Aplikují se rovnou před namáhavými činnostmi pro oči, tedy i před čtením, prací na počítači a podobně. Dále je důležité nezapomínat ani na dostatečný pitný režim, který ovlivňuje i tvorbu dostatečného množství slz.

Odpočinek

Odpočinek je pro oči velice důležitý, zejména při jejich častém namáhá. Nejlepší způsob, jak se vyvarovat rozvoje příznaků unavených očí, je zvýšit frekvenci mrkání nebo na krátkou dobu zavřít oči a lehce si promnout víčka.

By: Amy Truter

Obklady unaveným očím rovněž uleví. Za vyzkoušení stojí například obklady ze zchladlých nálevů heřmánku nebo světlíku lékařského. Ty jsou navíc účinné i na otoky kolem očí. Další možností je přiložení koleček salátové okurky na zavřená víčka. Někteří jedinci preferují i chladivou oční masku, která se nachladí v lednici a v případě potřeby je chladivý obklad ihned k dispozici. Rovněž některé kosmetické přípravky, jako zklidňující krémy nebo gely byly vyvinuty speciálně pro unavené oči.

Práce na počítači

Používání počítače se v dnešní době stalo naší takřka nedílnou součástí. Nelze se mu tedy vyhnout, ale je vhodné myslet na to, jak svým očím i při práci na počítači ulevit.

Správná vzdálenost obrazovky od očí by měla být v průměru kolem 60 centimetrů.  Nastavení jasu a kontrastu na obrazovce by mělo být přiměřené, tj. ani příliš jasné a dráždivé, ale ani příliš tmavé. I velikost nastaveného písma hraje důležitou roli. Příliš malé písmo vyžaduje větší soustředění a tím pádem i námahu pro oči. Rovněž přílišné barvy a barevné kontrasty oči nadměrně namáhají. Není proto třeba je nastavovat na obrazovku, pokud to není zcela nutné.

Kosmetika a líčení

Je třeba mít na paměti, že i nevhodně zvolená kosmetika může oči dráždit a způsobovat jejich slzení nebo pálení. V tomto případě je vhodné používat speciální kosmetiku vyvinutou pro citlivé oči. K dispozici jsou jak řasenky, tak tužky na oči, stíny nebo krémy.

Důležitá je správná péče o toto líčení, zbytečně je neponechávat otevřené, a řasenku v ideálním případě vyměnit za novou po 2 měsících. Nositelky kontaktních čoček mohou na tyto obtíže trpět ještě častěji. Zde je namístě zejména vhodná péče o čočky a v případě líčení ho používat až po aplikaci čoček a ne obráceně.

1 komentář u “Unavené oči a co s tím”

  1. Podelim se se svou skvelou zkusenosti. Unavene oci me trapi hrozne dlouho a casto!po rade pani lekarnice jsem zkusila Ocutein Sensitive. jsou to kapky, kdy se vam ulevi nuz po jedne kapicce!jsou skvele!

Diskuze je uzavřena.