Faceless Portrait Female Hand Hanging From Car Window With Bottle Alcohol Beverage Breakdown Due Drunk Driver Traffic Offenses Drunk Driving Outdoor Shot

Už půl promile za volantem může skončit fatálně. Pokuta je ještě lepší možnost

V Evropské unii je několik zemí včetně sousedního Rakouska, Německa nebo oblíbeného Řecka či Chorvatska, které tolerují hladinu alkoholu do půl promile při řízení motorových vozidel. V Česku sice platí oficiálně nulová tolerance, ale v praxi se zohledňuje hladina 0,24 promile jako bezpečná. Obdobně vysoká hladina je v Polsku, kde mohou sednout za volant i ti s maximálním limitem 0,2 promile. O kolik alkoholu jde v případě půl promile a proč je tato míra už velmi nebezpečná pro řidiče i jeho okolí?

Kolik je přijatelné množství alkoholu?

V Česku platí, že řidič je postihován podle množství alkoholu, které zkonzumoval. Pod 0,3 promile se jedná o přestupek, který se řeší ve správním řízení. Za tento prohřešek se neudělují body, ale pokuta ve výši 2 500 až 20 000 korun, přičemž ji doplňuje zákaz řízení až na jeden rok. Při požití alkoholu nad jedno promile se pak jedná o trestný čin, kdy hrozí zákaz řízení, peněžitá pokuta a v některých případech i trest odnětí svobody v délce až dvou let.

Zdroj obrázku: Freepik

Kolik můžu vypít?

Mnoho řidičů se ptá, kolik lze před cestou vypít. Pro bezpečnost jízdy se nemá pít alkohol vůbec, navíc alkohol metabolizuje u každého jedince jinak, hraje roli věk, pohlaví, hmotnost, stravování, celkový zdravotní stav a doba pití alkoholu. Výpočet nemusí odpovídat skutečnosti, proto je vhodné se před jízdou otestovat pomocí alkoholtesteru. Ani ten však nemusí být zárukou, že řidič je připravený k usednutí za volant.

Střízlivý po hodině, nebo po dvou?

Půl promile se může zdát mnohým málo, ale už při hladině alkoholu v rozmezí 0,2 a 0,5 promile dochází k poruchám motorické koordinace, ztížený je pohyb v přímém směru nebo udržení rovnováhy, k tomu se začínají projevovat poruchy vidění. Řízení pod vlivem do této výše může ovlivnit jízdu a skončit fatálně. Po jaké době dochází k odbourání alkoholu v krvi? Vzorem může být muž ve věku 40 let, který netrpí chronickými onemocněními a pil odpočatý. Střízlivý bude při požití:

  • jednoho piva o objemu 500 mililitrů po 2 hodinách od konzumace;
  • jednoho piva o objemu 300 mililitrů po 1 hodině;
  • sklenky vína o objemu 175 ml asi po 1 hodině;
  • skleničce silného alkoholu o objemu 50 ml (40%) po hodině.

Půl promile odpovídá dvěma velkým pivům, dvěma skleničkám vína a dvěma skleničkám vodky.

Zdroj: https://healthblog.uofmhealth.org/wellness-prevention/how-alcohol-impairs-your-ability-to-drive