Už půl promile za volantem může skončit fatálně. Pokuta je ještě lepší možnost

V Evropské unii je několik zemí včetně sousedního Rakouska, Německa nebo oblíbeného Řecka či Chorvatska, které tolerují hladinu alkoholu do půl promile při řízení motorových vozidel. V Česku sice platí oficiálně nulová tolerance, ale v praxi se zohledňuje hladina 0,24 promile jako bezpečná. Obdobně vysoká hladina je v Polsku, kde mohou sednout za volant i ti s maximálním limitem 0,2 promile. O kolik alkoholu jde v případě půl promile a proč je tato míra už velmi nebezpečná pro řidiče i jeho okolí?

Kolik je přijatelné množství alkoholu?

V Česku platí, že řidič je postihován podle množství alkoholu, které zkonzumoval. Pod 0,3 promile se jedná o přestupek, který se řeší ve správním řízení. Za tento prohřešek se neudělují body, ale pokuta ve výši 2 500 až 20 000 korun, přičemž ji doplňuje zákaz řízení až na jeden rok. Při požití alkoholu nad jedno promile se pak jedná o trestný čin, kdy hrozí zákaz řízení, peněžitá pokuta a v některých případech i trest odnětí svobody v délce až dvou let.

Zdroj obrázku: Freepik

Kolik můžu vypít?

Mnoho řidičů se ptá, kolik lze před cestou vypít. Pro bezpečnost jízdy se nemá pít alkohol vůbec, navíc alkohol metabolizuje u každého jedince jinak, hraje roli věk, pohlaví, hmotnost, stravování, celkový zdravotní stav a doba pití alkoholu. Výpočet nemusí odpovídat skutečnosti, proto je vhodné se před jízdou otestovat pomocí alkoholtesteru. Ani ten však nemusí být zárukou, že řidič je připravený k usednutí za volant.

Střízlivý po hodině, nebo po dvou?

Půl promile se může zdát mnohým málo, ale už při hladině alkoholu v rozmezí 0,2 a 0,5 promile dochází k poruchám motorické koordinace, ztížený je pohyb v přímém směru nebo udržení rovnováhy, k tomu se začínají projevovat poruchy vidění. Řízení pod vlivem do této výše může ovlivnit jízdu a skončit fatálně. Po jaké době dochází k odbourání alkoholu v krvi? Vzorem může být muž ve věku 40 let, který netrpí chronickými onemocněními a pil odpočatý. Střízlivý bude při požití:

  • jednoho piva o objemu 500 mililitrů po 2 hodinách od konzumace;
  • jednoho piva o objemu 300 mililitrů po 1 hodině;
  • sklenky vína o objemu 175 ml asi po 1 hodině;
  • skleničce silného alkoholu o objemu 50 ml (40%) po hodině.

Půl promile odpovídá dvěma velkým pivům, dvěma skleničkám vína a dvěma skleničkám vodky.

Zdroj: https://healthblog.uofmhealth.org/wellness-prevention/how-alcohol-impairs-your-ability-to-drive