Female Leg Stepping Weigh Scales Healthy Lifestyle Food Sport Concept

V zimě číslo na váze stoupá závratnou rychlostí. Tělu chybí to nejdůležitější

Šok při každém dalším vážení, protože kila jdou nahoru doslova raketovým tempem? Nadváha a obezita jsou celosvětovou hrozbou, protože nejde jen o vzhled, ale především o zdraví. Vlivem kilogramů navíc trpí srdce, kosti i klouby, dochází k přetížení všech vnitřních orgánů, kterým se nedostává dostatku kyslíku. Zima je období, kdy se nadváha ještě zhoršuje. Jak je to možné, že váha s počátkem sychravých dnů začne kolísat? Je důvodem lenost a nechuť sportovat, nebo málo slunečních paprsků?

Málo sluníčka = kila navíc

Jak je možné, že s podzimem se ručička váhy posouvá směrem nahoru? Podle odborného týmu vědců z Albertské univerzity v Kanadě je na vině nedostatek slunečních paprsků v podzimním a zimním období. Sluneční záření působí na lidskou psychiku a dobrou náladu, naopak nedostatek způsobuje psychické potíže, ale má vliv i na podkožní tuk. K tomuto závěru dospěli experti při výzkumu léčby cukrovky 1. typu. Důvodem je fakt, že tukové buňky přímo pod kůží se vlivem slunečních paprsků stahují, v létě proto kila jdou dolů takřka bez práce.

Zdroj obrázku: Freepik

Tukové buňky zvětšují svůj objem

Vědec Peter Light, který se účastnil výzkumu, dodává: „Modré sluneční světlo má vliv na pronikání do kůže, jeho působením se pak kapky tuku zmenšují, a dokonce uvolňují ze samotné buňky.“ S prvními podzimními dny však slunečních paprsků ubývá, lidé tráví též více času doma. Pod kůží, které se nedostává dostatku slunce, pak tukové buňky zvětšují svůj objem. To je také odpověď na otázku, proč s podzimem rostou kila a spirála nadváhy se roztáčí ještě rychleji. Vhodné je proto od září do dubna suplementovat nedostatek slunce pomocí vitamínu D3.

Slunce není jedinou příčinou

Podle vědců nelze ale svalovat kila navíc jen na nedostatek slunečního záření v podzimním a zimním období. Nadváha a obezita jsou zapříčiněny mnoha různými faktory. Mezi hlavní důvody patří nezdravý životní styl a špatně nastavený jídelníček s přemírou solených, slazených nebo průmyslově zpracovaných potravin. Nešvarem dnešní doby je nedostatek pohybu a málo spánku. Mezi experty se zmiňuje také tzv. strach z nedostatku, který vyplývá z energetické krize nebo z války na Ukrajině, kdy lidé nadbytečně hromadí potraviny. Vlivem generalizované úzkosti pak dotyční střídají čas hladovění s přejídáním, což vede opět ke zvýšení tělesného tuku.

Zdroj: https://observer.com/2018/01/winter-weight-gain-could-be-caused-by-lack-of-sun-new-study-shows/