V zimě hladové ptáky potěší dobrota v krmítku. Ne všechno do něj ale patří
I přes zimu můžeme v našich zahradách a parcích vidět spoustu krásných ptáků, kteří budou hledat potravu na různých místech. Můžete jim ulehčit práci a koupit nebo vyrobit krmítko, kam se budou pravidelně slétávat a kam jim můžete dát nějaké dobroty k snědku. Dávejte si ale pozor, jaké potraviny do něj dáváte.
Jací ptáci tu v zimě zůstávají a co jim dát za zobání?
Jestli chcete ptákům dopřát, sledujte, kteří se u vašeho krmítka objevují nejčastěji. Vrabce můžete potěšit například drobnými semínky, bezinkami nebo jeřabinou. Na sýkorku bude platit plátek čerstvé slaniny, která nesmí být kořeněná. Větší ptáky, jako jsou holubi nebo sojky, můžete krmit například hrubou vařenou kaší nebo pšeničnými zrny.
Labutě ani kachny byste neměli krmit čerstvým pečivem, raději zvolte hrách, kukuřici nebo nakrájené zelí. Nepohrdnou ani červenou řepou nebo vařenými bramborami. A čím ptáky rozhodně nekrmit? Do krmítka nepatří potraviny, které jsou plesnivé nebo zkažené. Ptáci to nepoznají a mohli by uhynout.
Kdy začít dávat do krmítka?
Krmítko si můžete připravit už na začátku listopadu, kdy jsou teploty nízké a ptáci si začínají zvykat na svá krmítka. Můžete ho na stromě nechat klidně až do jara, ptáci pak sami poznají, kdy už budou mít vlastní potravu a do krmítka přestanou létat. Vhodné je krmítko umístit tak, aby se do něj dostali ptáci, ale už ne například veverka nebo jiní hlodavci, kteří by se chtěli přikrmovat.
Krmítko by také mělo být chráněno před vlhkostí a deštěm, nesmí na něj sněžit a také by mělo vydržet silnější vítr. Dnes už najdete spoustu druhů krmítek nebo si vlastními silami můžete udělat svoje. Ptáci ocení, že se mají kde najíst, kromě zmíněných dobrůtek jim můžete pověsit na větve například lojové koule nebo kousek samotného loje. Někteří ptáci nepohrdnou ani kouskem masa.
Zdroj: https://www.birdwatchersdigest.com/bwdsite/learn/top10/winter-bird-feeding.php