Man Takes Eggs From Basket Put It Baxoes Small Farmm Worker

Vaječné skořápky jsou vhodné pro výživu rostlin

V současné době dává hodně domácností důraz na ekologii. Kupují ekologické prací a mycí prostředky a snaží se chovat tak, aby měly co nejmenší množství vyprodukovaného odpadu. Je to určitě záslužný počin, protože díky tomu nejsou skládky zahlcovány něčím, co by ještě mohlo přinést nějaký užitek. Například takové vaječné skořápky výborně poslouží jako hnojivo.

Do odpadu ne

Vejce patří v kuchyni k potravinám, které se používají velmi často. Přidávají se do těst i do salátů, zlepšují chuť polévek a dají se připravit i jako smaženice nebo volská oka na snídani či večeři. Jestliže i ve vaší domácnosti se vejce často spotřebovávají, pak pravděpodobně máte hodně vaječných skořápek, které v tom lepším případě skončí na kompostu a v tom horším v odpadkovém koši.

Vyhazovat vaječné skořápky je škoda, protože obsahují spoustu živin. Najdeme v nich vápník, který posiluje kořenový systém rostlin. Železo je důležité v procesu fotosyntézy, zinek dodává rostlinám sílu a odolnost vůči rozmarům počasí. Díky tomu jsou vaječné skořápky přímo ideálním hnojivem, které vás nebude stát nic navíc.

Zdroj obrázku: Freepik

Pro jaké rostliny se skořápky hodí

Protože vaječné skořápky obsahují vápník, který zvyšuje pH zeminy, hodí se především pro rostliny, které mají rády zásaditou půdu. Můžete je tedy směle přidat k pivoňkám, levanduli nebo dřínu. Ze zeleniny vám budou vděčná rajčata, cukety i zelí.

Skořápky fungují i proti slimákům, když je nadrtíte a posypete jimi záhony. Slimáci tuto bariéru stěží překonají, takže rostliny budou před nimi chráněny.

Drcené nebo jako roztok

Vaječné skořápky lze aplikovat dvěma způsoby. Nejprve je ovšem třeba je usušit a pak rozdrtit na jemný prášek. Ten můžete posypat na záhon v okolí rostlin.

Druhý způsob používá horkou vodu, kterou se vaječné skořápky zalijí v misce a nechají se po dobu asi jednoho týdne na chladném a tmavém místě louhovat. Tímto získáte výživný roztok, který přelijete do konve a rostliny jím zavlažíte.

Zdroj: https://www.masterclass.com/articles/egg-shell-fertilizer-guide