Cute Family Prepare Breakfest Kitchen

Vejce nepatří do dveří lednice, rychleji se zde kazí

Ačkoli se může právě skladování vajec zdát jako úplná banalita, kterou zvládne každý, není tomu tak. Zrovna u této potraviny navíc existují poměrně závažná zdravotní rizika, jako je například salmonela. A kdo něco podobného zažil, ví, že není radno si s něčím takovým zahrávat. Kam tedy vejce dát, aby vydržela čerstvá a nezávadná co nejdéle?

Neřiďte se radami od výrobce

To, že vejce patří do lednice, ví nejspíše každý z nás. To, kam je přesně umístit v lednici, už ale nevědí ani samotní výrobci. Jak jste si totiž mohli všimnout, už z výroby je v lednicích speciální přihrádka na vajíčka přímo ve dveřích. Právě to je ale místo, kam byste tuto surovinu neměli v žádném případě dávat. A proč, ptáte se? Odpověď je jednoduchá. Vejce potřebují mít stálou teplotu, aby vydržela co nejdéle. A přesně to dveře nemohou splnit, jelikož se pořád dokola otvírají a zavírají. V lednici byste tedy plato měli umístit ideálně do prostřední police, kde je teplota nejstabilnější.

Zdroj obrázku: Freepik

Pozor na okolní potraviny

Ne každého z nás by napadlo, že záleží na tom, co kolem vajíček umístíme. Je tomu ale tak. Pokud chcete, aby vajíčka vydržela co nejčerstvější, měli byste je držet dál hlavně od aromatických potravin. Mohla by od nich načichnout a nebyla by pak dobrá.

Aby byla vajíčka úplně nedotknutá, často se doporučuje je uzavřít do krabičky či jiné podobné nádoby. Budou tak chráněná před většinou okolních vlivů.

Pokud pak chcete trvanlivost vajec ještě o něco prodloužit, doporučuje se je obrátit vzhůru nohama. Tudíž tupým koncem nahoru.

Na skupenství záleží

Pokud jste vajíčka již uvařili, je to s jejich skladováním ještě trochu jinak. Ta oloupaná byste neměli skladovat déle než jeden den, a to pouze v uzavíratelné nádobě. Neoloupaná vám vydrží o trochu déle, ale vždy musí být uvařená úplně do tuha.

Při manipulaci se syrovými vejci byste také měli dodržovat základní návyky, jako je pravidelné umývání rukou.

Zdroj: https://www.australianeggs.org.au/facts-and-tips/handling-eggs, https://www.health.qld.gov.au/__data/assets/pdf_file/0021/441066/salmonella-factsheet.pdf, https://www.healthline.com/nutrition/should-you-refrigerate-eggs, https://www.fda.gov/food/buy-store-serve-safe-food/what-you-need-know-about-egg-safety