Small Fan Kitchen Table Concept Cooling Ventilation House

Ochladit byt v létě pomůže správné větrání, zakrytí oken a klimatizace

Po chladných zimních a jarních dnech se lidé dočkali léta a dnů, v nichž slunce rozdává své sálavé paprsky na všechny strany. Konečně přišlo teplo a s ním možnost odhodit mikiny a svetry a obléci si letní oblečení. Nejlepší je horký den strávit někde u vody. Když to nejde a musíte zůstat v bytě, jak to udělat, abyste v něm neměli takový hic?

Pootevřené okno nic neřeší

Při odchodu do zaměstnání lidé často nechávají pootevřená okna, aby se pak domů vrátili do příjemné teploty. Opak ale většinou bývá pravdou. Po návratu z práce domů čeká vyhřátý byt a nesnesitelné horko, ve kterém se pomalu ani nedá přebývat.

Není divu, že to nakonec tak dopadne, protože otevřeným oknem proudí dovnitř teplý vzduch a ten studený ohřívá. Dlouhé větrání se zdá být tedy neefektivní.

Jak správně větrat v tropických dnech

Větrání interiéru je důležité pro zdraví a pocit pohody. Je ovšem nutné si říct, kdy je vhodný čas na otevření oken. Ideální doba je brzy ráno, kdy je teplota venku ještě poměrně nízká. Jakmile se začne blížit k 30 °C, je třeba nechat okna zavřená, žaluzie a závěsy zatažené, aby sluneční paprsky nemohly dovnitř bytu a neohřívaly ho. Další možnost větrání nastává zase až večer po západu slunce, kdy teplota venku chladne.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaká je optimální pokojová teplota

Máte-li doma klimatizaci, máte vyhráno. Je přitom třeba ale dodržovat pravidlo, že byste na ní měli nastavit teplotu jen o pět stupňů menší, než je venku. Pravda ale je, že to obvykle asi stačit nebude, když uvážíme, že mimo byt venkovní teplota atakuje 35 °C.

Nastavíte-li si teplotu na klimatizaci hodně nízkou, ohrožujete své zdraví, protože můžete snáze podlehnout nachlazení. Teplotní šok je pro tělo nezdravý.

Jak ochladit prostor v místnostech

I bez klimatizace lze v místnostech alespoň částečně vytvořit snesitelné prostředí. Je dobré například zvlhčovat vzduch tím, že na radiátory dáte mokré ručníky. Samozřejmostí je používat závěsy, rolety či žaluzie a vytvořit příjemný stín. Je dobré se vyhnout v kuchyni přípravě jídel v troubě, která místnost zbytečně ohřívá.

Zdroj: https://www.southernmanagement.com/blog/how-to-cool-down-your-apartment-this-summer/