Young Girl Is Ear Picking With Cotton Swab Blue Wall Studio

Většina lidí si čistí uši špatně. Hrozí problémy se sluchem i poškození bubínku

Čištění uší je základní hygienickou činností, kterou se učí odmalinka už děti. První možností, po které většina lidí sáhne, jsou vatové tyčinky. Doma je má téměř každý, ale jen málokdo ví, jak je správně používat. Otorinolaryngologové po mnoho let sledují všechny chyby, které lidé dělají. Nyní připravili seznam toho, co děláme špatně a jak tento produkt používat správně.

Tvorba ušního mazu je přirozená a zdravá

Pro většinu lidí je ušní maz jen nutné zlo, se kterým se musí potýkat během hygieny. Pravdou ale zůstává, že je pro naše zdraví velmi důležitý. Jeho přítomnost totiž není příznakem špatné hygieny, ale zdravých uší. Jedná se o přirozenou bariéru, která zabraňuje nečistotám, prachu a bakteriím, aby se dostaly do vnitřní části uší a infikovaly tak naše tělo.

Měli byste také vědět, že zdravé ucho se čistí samo při žvýkání nebo jiných pohybech čelisti. Někdy se ale může maz nahromadit a způsobit nepříjemné zdravotní problémy. Setkat se můžete s bolestí ucha, infekcí, svěděním, pocitem ucpaných uší, hlukem, problémy se sluchem, kašlem nebo závratěmi. Tyto problémy nastávají například při stárnutí, kdy se tvoří větší množství ušního mazu.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak správně používat tyčinku na čištění uší

Čištění uší vatovou tyčinkou je nejběžnějším způsobem, ale provádět byste ho měli velmi opatrně. Můžete si totiž poškodit zvukovod a bubínek, protože nevidíte dovnitř a nevíte přesně, kam jste tyčinku zavedli. Kromě toho můžete maz zatlačit hlouběji do zvukovodu a ztížit jeho odstranění. Lékaři upozorňují, že všechno, co vidíte na vatičce, by přirozeně z ucha vyteklo.

Tyčinek se ale nemusíte vzdávat úplně. Použít je můžete k čištění boltce a samotného ústí zvukovodu. Ideální je zakoupit dětské špunty do uší, které nelze zasunout hlouběji do ucha. Nejlepší metodou je po každé koupeli zevní strany uší jemně promnout tamponem nebo ručníkem. Jestli chcete skutečně čistit vnitřní část ucha, použijte speciální kapky nebo spreje, které maz rozpustí.

Zdroj: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/how-to-clean-your-ear