Buddha Bowl Dish With Vegetables Legumes Top View (1)

Vitamíny jsou alfa a omega zdraví. Dopřát si denně ovoce a zeleninu je snadné

Vitamíny jsou pro zdravé tělo nepostradatelné. Všichni je potřebujeme, a pokud je nemáme, je naše tělo nemocné. Trpíme častým nachlazením, záněty, rány se špatně hojí a mnoho jiného. Nesmíme zapomenout ani na minerální látky, i ty jsou pro tělo velmi důležité. Připravili jsme pro vás seznam potravin, které byste si měli dopřát, pokud chcete mít zdravé tělo. A nejen jednou za týden, ale jíst byste je měli každý den.

Citrusy

Jak jsme již zmínili, tělo bez vitamínů a minerálů špatně funguje. Zdraví a budování imunity bez těchto složek a sloučenin není možné. Takové citrusy jsou k tomuto kroku ideální. Především v zimním období na ně nezapomínejte. Obsahují značné množství vitamínu C, který chrání naši kůži, ale i celkově imunitní systém. Obsahují také vitamín B, který chrání nervovou soustavu. Vláknina zase působí dobře na střeva a pravidelné vyprazdňování. Je důležité je jíst dopoledne či v poledne, a to kvůli obsahu cukru. 

Zdroj obrázku: Freepik

Brambory

Také brambory byste neměli z jídelníčku vyřazovat. Naopak, je důležité si je dopřát. Jedná se o naši základní potravinu, která je zdrojem draslíku a hořčíku. Díky nim posilujeme svaly, ale i kosti. Dokážou dokonce snížit napětí a stres. Jsou také vhodným zdrojem vitamínu C.

Brokolice

Milovaná, ale také nenáviděná zelenina. Obsahuje sloučeniny, které se řadí k těm protirakovinovým. Obsahuje totiž sulforafan, který inhibuje růst rakovinných buněk. Nejideálnější bude, pokud takovou zeleninu bude vařit v páře, uchová si tak velké množství vitamínů.

Nakládané okurky

Nakládané okurky by měly být součástí každé spíže. I ony nabízejí nespočet výhod, mezi které patří minimum kalorií, podpora imunity a správná funkce střev. Dodají tělu vitamín C, B, hořčík, draslík, vápník a železo. A jak jistě víte, železo je pro tělo důležité, protože podporuje tvorbu červených krvinek.

Zdroj: https://familydoctor.org/changing-your-diet-choosing-nutrient-rich-foods/