Lights Graves

Vybrat svíčky na hrob může být oříšek. Nenechte se napálit a kupte kvalitu

V době Dušiček a Vánoc se nakupují svíčky ve velkém, aby se mohly zapálit na hrobech členů rodiny nebo blízkých, kteří už mezi námi nejsou. V poslední době ceny svíček stoupají závratnou rychlostí jako jiné položky na nákupním seznamu. Z toho důvodu je nutné dbát na správný výběr, drahé totiž neznamená vždy kvalitní. Důležité je porovnávat nejen ceny, ale také složení jednotlivých výrobků. Jaké jsou mezi svíčkami rozdíly a na co dbát při jejich koupi?

Kvalita nehledě na cenovku

Koupit nejdražší, nebo naopak nejlevnější variantu? Ne vždy se pozná kvalita podle ceny. Důležité je sledovat různé parametry, například z čeho je vyrobený obal. Levnější kusy mívají plastový kalíšek, který se může po nahřátí parafínu roztavit a znečistit povrch hrobu. Nejde tedy jen o estetiku, ale později je nutné ještě hrob od zaschlého vosku a plastu očistit. Z toho důvodu jsou pro výzdobu v prostoru mimo lampičky nebo lucerny vhodnější svíčky se skleněným obalem.

Zdroj obrázku: Freepik

Druhy svíček na výběr

A jaké jsou v poslední době oblíbené svíčky? Mezi nejčastěji kupované patří:

  • vitrážové svíčky, které mají skleněný obal se vzorovanou vrstvou, knot se zapaluje uvnitř kartuše a tvoří zajímavou a pestrobarevnou záři skrze dekorativní ražení;
  • umělecké svíčky bývají dražší, jsou zajímavější a jedná se o ručně malované, případně mohou vynikat netypickým tvarem;
  • solární svíčky využívají ke svému chodu sluneční paprsky, ekologičtější jsou skleněné, které vydrží až několik let.

U parafínových hraje roli barva i knot

A jak vybírat klasické parafínové svíčky? Vyplatí se prohlédnout důkladně parafínovou kazetu. Bílý parafín hůře hoří a neprovzdušňuje se tolik jako lehce nažloutlý, který je na výzdobu hrobu vhodnější. Obdobně se vyplatí volit svíčky s tenčím knotem, protože vydrží svítit mnohem déle. U silnějších knotů hrozí rychlejší vyhoření. V současnosti jsou také oblíbené vyměnitelné svíčky, kde se mění parafínová vložka, zatímco obal vydrží po dlouhé měsíce i roky.

Zdroj: https://www.us-funerals.com/memorial-candles/