Female Hand Gesture Cleaning Plate Using Sponge

Zdánlivě čistý domov je plný nebezpečných patogenů. Na nejšpinavější místa se zásadně zapomíná

Bakterie se mohou skrývat i na místech, kde bychom to vůbec nečekali. Mají rády především teplo a vlhko. V utěrkách nebo houbičkách se jich proto skrývá velké množství. Chránit se proti nim můžete jedině tím, že nebudete zapomínat na místa, která mají nejraději. Podívejme se, na které předměty se zaměřit a jak správně pečovat o svůj domov.

Ručníky, ložní prádlo a zubní kartáček

Ručníky jsou ideálním prostředím pro bakterie, protože se v nich udržuje hodně vlhkosti i tepla. Naše ruce i tělo na ně mohou přenést mikroorganismy ze všeho, s čím jsme přišli do kontaktu. Výzkumy odhalily, že 90 procent ručníků bylo kontaminováno bakteriemi, cca 14 procent z toho bakterií E.coli, která je velmi nebezpečná. Ručníky i utěrky bychom proto měli prát po třech až pěti použitích.

Čistota ložního prádla je důležitá, protože v něm každou noc spíme. Je živnou půdou pro roztoče a plísně. Podle odborníků bychom ho proto měli měnit a prát maximálně jednou za dva týdny, abychom předešli zdravotním problémům. Zubní kartáček se doporučuje měnit po 3 až 4 měsících a udržovat ho co nejdále od toalety. Před i po čištění zubů ho vždy důkladně umyjte.

Zdroj obrázku: Freepik

Houbičky, mobilní telefon a počítač

Houbička na nádobí i na mytí těla může obsahovat až 54 miliard bakterií na centimetr krychlový. Odborníci proto doporučují houbičku držet daleko od syrového masa a měnit ji každých pár týdnů. Důležité je, aby vždy po umytí důkladně vyschla a byla většinu času suchá, jinak ji musíme měnit častěji. Bakterie se drží také na mobilním telefonu, i když si to často neuvědomujeme. Ve skutečnosti jde o jeden z nejšpinavějších předmětů v našem domově.

Telefon se proto vyplatí pravidelně dezinfikovat nebo několikrát denně otřít hadříkem z mikrovlákna nebo speciálními ubrousky. Dávejte si pozor, abyste ho neměli v blízkosti při jídle a neberte si ho s sebou na toaletu. Posledním místem je klávesnice a myš u počítače. V klávesnici najdete drobky jídla i bakterie, které jsou okem neviditelné. Stejně jako telefon byste i počítač měli pravidelně dezinfikovat.

Zdroj: https://bestlifeonline.com/dirtiest-things-in-your-home/