Woman Washing Seasonal Fresh Apples

Zelenina a ovoce nemusí zdraví vůbec prospět. Před konzumací je nutné udělat důležitý krok

Podle odborníků by každý člověk měl sníst až 500 gramů zeleniny denně. Jedná se o množství, které pokryje denní dávku všech vitaminů a živin, které bychom do těla měli dostat. Bohužel spousta lidí toto nedodržuje, i když je pravda, že čím dál víc z nás dbá na zdravý životní styl. Pokud nemáte ovoce nebo zeleninu vypěstované na zahradě, musíte spoléhat na obchod. Potraviny z něj ale mohou obsahovat nebezpečné pesticidy.

Co jsou to vlastně pesticidy?

Pesticidy mohou být přírodní nebo syntetické látky, které se většinou používají k hubení škůdců. Aplikují se pak nejen na rostliny nebo plodiny, ale také na zvířata nebo potravinářské produkty. Ochraňují před škůdci a plísněmi nebo houbovými chorobami. Jejich působením se ale mohou rostliny zničit nebo se jinak znehodnotí. Pesticidy obsahují živé organismy, a proto se často používají hlavně na velkých farmách. Díky tomu je ovoce zdravé a škůdci nemají šanci.

Pro lidský organismus ale pesticidy vhodné nejsou, a pokud si takto ošetřené ovoce koupíte v obchodě, musíte se jich před samotnou konzumací zbavit. Udělat to můžete hned několika způsoby, tím nejznámějším je opláchnutí pod tekoucí vodou. Můžete to ale udělat ještě jinak. Jaké triky vám pomohou dostat pesticidy z ovoce?

Zdroj obrázku: Freepik

Zkuste jedlou sodu nebo ocet

Ocet nebo jedlá soda by neměly chybět v žádné kuchyni. Hodí se nejen na vaření a čištění domácnosti, ale také s nimi snadno odstraníte pesticidy z ovoce nebo zeleniny. Ocet můžete smíchat s vodou a do roztoku namočit ovoce na několik minut. Poté ho opláchněte pod tekoucí vodou a osušte. Druhým způsobem je použití jedlé sody.

Jednu lžičku dejte rozpustit do litru vody a zeleninu 15 minut proplachujte. Že je ovoce ošetřené pesticidy, poznáte podle toho, že se na hladině vody objeví mastné skvrny, také se voda může zakalit. Poté důkladně opláchněte pod tekoucí vodou a můžete začít připravovat. Nejčastěji se pesticidy ošetřují rajčata, okurky nebo papriky.

Zdroj: https://www.goodnet.org/articles/5-super-simple-ways-to-get-pesticides-off-your-produce