Young Woman Hold Glass Cup O Tea Table

Zlozvyky provází každého. Bojovat s nimi není vždy snadné

Každý z nás má alespoň jeden zlozvyk, který dělá zcela automaticky. Už dlouhé roky. A nedá se ho za žádnou cenu zbavit. Stojí za zmínku, že obvykle jde o zcela absurdní chování, které nemá cenu nějakým způsobem hrotit. Svět se nezboří ani tehdy, pokud svůj zlozvyk uděláte už posté v tomto týdnu.

Zlozvyky vládnou tělu i duši

Každý ho máme. Vždy ho uděláme. O čem je řeč? O zlozvyku. Každý člověk má alespoň jeden zlozvyk, kterého se chtě nechtě nelze zbavit. A není to nic zvláštního. Dá se říci, že jsme do vlastních zlozvyků zapleteni a obvykle řídí naše chování. Když se podle vědců objeví, mozek se přestane plně podílet na rozhodování.

Návyky jsou zakódovány hluboko ve strukturách našeho mozku a je těžké se jich zbavit. Někdy nám pomohou fungovat, ale také se stává, že nám znesnadňují život. Mluvíme například o kousání nehtů, které přímo souvisí se stresem.

Zdroj obrázku: Freepik

Běžné zlozvyky neškodí, ale…

Zaměřme se nyní na zlozvyky, které nedávají žádný smysl. Mnoho lidí má ve zvyku míchat čaj směrem doprava. Na druhou stranu už to „neumí“. I když otočením doleva se čaj zamíchá stejně, cukr se v něm rozpustí stejně, není jiná možnost než příští čaj opět míchat doprava.

Dalším příkladem je několikerá kontrola ujištění se, že jsme odpojili přístroj ze zásuvky. Lidé opakují určité činnosti kvůli výskytu přetrvávajících pocitů doprovázených úzkostí.

Procházením různých skupin a internetových diskuzí můžete narazit na vlákna o vtipných zvycích, které lidstvo doprovází každý den. Některé z nich nejde logickým rozumem vysvětlit. Pokud si myslíte, že zrovna váš zlozvyk je výjimečný, nezoufejte. Někteří jsou na tom mnohem hůř.

Jak už víte, vracet se zkontrolovat jednu věc desetkrát je normální. Někteří ale musí po návratu učinit jistý rituál. Sednout si a napočítat do deseti. Asi proto, aby se ujistili, že se jim vidina nezdá a přístroj je opravdu odpojený ze zásuvky nebo jsou dveře skutečně zamknuté.

Často se také objevují zlozvyky v podobě kontroly zavřené skříně v ložnici, spaní v ponožkách a usínání na břiše. Někdo neusne bez ruky pod polštářem. A přiznejte se dámy, která z vás si maluje řasy s otevřenými ústy?

Zdroj: https://www.lovetoknow.com/life/lifestyle/10-weird-habits-people-have-dont-admit